"Czy kamienie mogą mówić? A dachówki? Te zrobione z warmińskiej gliny, wypalone przez lokalnego rzemieślnika w piecu opalanym warmińskim drewnem pochodzącym z okolicznych lasów. Nie tylko te drzewa dużo widziały. Także dachówki, chroniąc przez dziesięciolecia warmińskie domy, obory czy stodoły były świadkami wielu wydarzeń. I tych zwykłych i tych burzliwych. I tego, jak zmieniała się wokół nich przyroda."
"Teraz, dzięki zdobyczom współczesnej techniki, mogą też opowiedzieć o bogatym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym naszego regionu. Artystyczne rękodzieło łączy się tu z nowoczesną elektroniką. Zamieszczone na dachówkach QR kody umożliwiają, przy pomocy odczytujących je smartfonów czy tabletów, szybkie dotarcie do opowieści – pisanych i mówionych - o niezwykłości Warmii i Mazur. Niektóre będą nas też kierować do krótkich filmików. A to dopiero początki tego artystyczno-informatycznego przedsięwzięcia. Warmińskie i mazurskie dachówki jeszcze się rozgadają. Razem z kamieniami. Takie dziwy się u nas na prowincji dzieją. Przyjedź i zobacz, jeśliś ciekawy."
Tak Zofia Wojciechowska z mrągowskiego Instytutu Hortiterapii oraz prof. Stanisław Czachorowski z Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Orzyrodniczym UWM zaczęli wielką przygodę z warmińskimi dachówkami (o projekcie). Do współpracy zaprosili wielu twórców z Warmii i Mazur, którzy ozdabiają stare, zabytkowe dachówki swoimi obrazami lub kompozycjami wykonanymi w technice decoupage. W tej malarskiej przygodzie wzięli udział twórcy znani nie tylko na Warmii i Mazurach. Wśród nich m.in. olsztyńscy malarze Teresa Kosman i Waldemar Majcher oraz zamieszkała w Umbrii we Włoszech, pochodząca z Olsztyna prof. Małgorzata Chomicz. Odbyło się już kilka dachówkowych plenerów i teraz czas na skonsumowanie tego dorobku (Mrągowo, plener pt. "Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", Pluski, plener pt. "Gadające dachówki i patriotyzm dnia codziennego").
(Dachówki z Lamkowa) |
Organizatorzy „dachówkowego malowania” postanowili wesprzeć lamkowską akcję. Dochód z pierwszej aukcji dachówek pomalowanych w ramach organizowanych przez nich plenerów zostanie w całości przeznaczony na dofinansowanie zakupu gimbusa dla lamkowskiej szkoły. Aukcja, którą poprowadzi znana olsztyńska aktorka Irena Telesz, rozpocznie się 10 grudnia 2014r. o godz. 18:00 w Galerii BWA przy ul. Piłsudskiego w Olsztynie (budynek Planetarium).
O zorganizowanej przez lamkowiaków akcji „Bus Za Złotówkę” głośno już w naszym regionie od pewnego czasu. Stowarzyszenie WROTA jest bowiem w posiadaniu – pochodzącego z darowizny - busa jedynie 8-mio osobowego, przez co dzieci do tej wiejskiej szkoły są dowożone w czterech kursach. Z tego powodu pierwsze z nich muszą być gotowe do drogi już o 6:20 rano, aby ostatnie zdążyły do szkoły na 8:10. Dzięki prowadzonej od początku roku akcji uzbierano blisko dwanaście tysięcy złotych – co zabezpiecza zakup czterech kół i podwozia nowego autobusu. Kierowcę już mamy, potrzebujemy jeszcze tylko silnika, nadbudowy oraz układu kierowniczego wraz z hamulcowym, nie zapominając oczywiście o siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa – co będzie kosztowało razem ok. 100 tysięcy zł.
Planowana na 10 grudnia 2014 r. aukcja w BWA to kolejna odsłona owego, ze wszech miar godnego uwagi, przedsięwzięcia. Wszystkich, którzy pragną wspomóc akcję „Bus Za Złotówkę” ZAPRASZAMY DO BWA 10 GRUDNIA 2014r. o godz. 18:00
Łukasz Czarnecki-Pacyński
(Plener w Pluskach) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz