czwartek, 19 stycznia 2023

Wspólne malowanie nieba Kopernika

Dawno temu, na rynku starego miasta w Olsztynie, wspólne malowanie obrazu

Czy o nauce można opowiadać w formie happeningu malarskiego, dostępnego dla wszystkich? Jestem przekonany, że tak. Dlatego wraz z Grupą Artystyczna Rezerwa Twórcza UWM zapraszam do wspólnego malowania obrazu pt. Nasze Niebo Kopernika. Każdy może, nie trzeba talentu. Każdy potrafi wnieść coś do wspólnego działa, to może być sam kolor, może kilka kolorów, kropka, plamka lub coś bardziej wyszukanego. Nic, poza przestrzenią o wymiarach 3 na 3 cm, nas nie ogranicza. Tak jak w malowaniu tak i w nauce każdy może wnieść swoja mała cegiełkę. Rozwija się na przykład nauka obywatelska. A poznawanie świata i zgłębianie zgromadzonej już wiedzy jest przyjemne. 

Malować będziemy w dniach 13-17 lutego 2023 r. by zdążyć z tym nietypowym prezentem urodzinowym na urodziny Mikołaja Kopernika i Dzień Nauki Polskiej, przypadające 19 lutego.

Początek malowania: Kortowo, Stara Kotłownia, 13 lutego godz. 9.00. Codziennie będziemy malowali do godz. 14.00 w tym samym miejscu a jednego dnia na ul. Tuwima w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Być może uda się zorganizować także malowanie gdzieś na olsztyńskiej Starówce któregoś dnia i w godzinach popołudniowych. Szczegóły i aktualne informacja na Facebooku.


Na obrazie o powierzchni 80 cm na 100 cm zaznaczyłem ołówkiem 832 kwadraty. Każdy z uczestników będzie mógł pomalować jeden kwadrat o powierzchni 3 na 3 cm. Wszystko to, co autor uzna za stosowne i zainspirowane niebem Kopernika. Malujemy farbami akrylowymi (pędzle i farby będą na miejscu). Każdy z autorów wpiszę się do pamiątkowej Księgi Autorów, podając swoje nazwisko oraz koordynaty swojego kwadratu (dzięki tym współrzędnym łatwo będzie odnaleźć indywidualny wkład każdego autora). Liczba autorów ograniczona jest liczba wyznaczonych kwadratów. Kto pierwszy ten lepszy. Razem stworzymy te nietypowa kapsułę czasu. Ja zabraknie miejsca a ochota u licznej publiczności nie wygaśnie to być może przygotujemy kolejne miejsca do ekspresji kopernikańskiej.

Po co i dlaczego? Przede wszystkim jest to przedsięwzięcie integracyjne środowiska akademickiego oraz mieszkańców Olsztyna. Chcemy uczcić zarówno Rok Mikołaja Kopernika jak rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Będziemy także świętowali Dzień Nauki Polskiej. Obraz, który powstanie będziemy udostępniali na wystawach, organizowanych w różnych miejsca Olsztyna i regionu. Nasze Niebo Kopernika będzie także rekwizytem, służącym do opowiadania o nauce i badaniach naukowych.

Każdy z autorów, pomaluje tylko jeden mały kwadrat wielkości 3 na 3 cm2, umieszczając na nim to, co uzna za stosowne i właściwe. Tak powstanie Nasze Niebo Kopernika, tak jak je widzimy i interpretujemy. Sposób wykonania i efekt końcowy symbolizuje naukę i tworzenie wiedzy. Najkrócej opisać można to jako 3 razy K. Po pierwsze kumulatywnie, bo efekty zarówno naszej pracy jak i badań naukowych sumują się w ciągu kolejnych lat  a każde pokolenie uczonych i naukowców korzysta z dorobku poprzedników, uzupełniając je swoim wkładem. Po drugie kolektywnie – nasza praca malarska, tak jak i wiedza ludzka, powstaje zbiorowym wysiłkiem wielu osób. Zwłaszcza współcześnie nauka rozwija się w licznych zespołach badawczych. W pojedynkę niewiele już można zdziałać. Nauka potrzebuje współpracy, tak jak nasze wspólne malowanie. Po trzecie konektywnie – bo wiedza i nasze artystyczne pomysły rozproszone są w wielu głowach i razem, w interakcji, ujawniają swą złożoność i ogrom zgromadzonych faktów, teorii, przemyśleń. Nasze Niebo Kopernika powstanie - tak jak i wiedza naukowa - we współpracy. Efekt będzie dla nas niespodzianką i nie był zaplanowany ani wcześniej zaprojektowany. To suma indywidualnych wizji, pracy i naszej osobistej interpretacji frazy „niebo Kopernika”. Efekty badań naukowych i wiedza ludzka także są sumą indywidualnego wkładu wielu osób i wielu pokoleń. Efekt nieprzewidziany i niezaplanowany choć spójny.

Po namalowaniu, nasze wspólne dzieło udostępnimy szerokiej publiczności do kontemplacji, dyskusji i kolejnych inspiracji. Zapraszamy do kontynuacji w dowolnej formie: wernisaży, dyskusji, komentarzy, prac malarskich czy muzycznych. Niebo, jakie widział Mikołaj Kopernik, jest ogromne, z mnóstwem galaktyk, gwiazd, czarnych dziur i planet. Jest miejsce i na Twoją kreatywność oraz aktywność.

Będziemy pokazywać Nasze Niebo Kopernika na wystawach by opowiadać o nauce i o dziele Mikołaja Kopernika oraz o przewrotach kopernikańskich w nauce.

Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem:
  1. Dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM Rektor UWM w Olsztynie
  2. Prof. dr hab. Andrzej Ciereszko Prezes Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku
  3. Prof. dr hab. Mariusz Piskuła Dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie
Artystyczna Rezerwa Twórcza UWM

Patronat:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz