niedziela, 26 września 2021

Szewnica miętówka z bułgarskim destylatem


Butelka z matowionego, zielono-brązowego szkła. Charakterystyczny kształt bułgarskiej Pliski (brandy, destylatu z wina). W Polsce znana od dawna. W czasach Polski Ludowej luksusowa brandy z demoludów. Potem, gdy rynek nasz się otworzył na trunki z całego świata, trafiła na dolne półki, bo konkurencja była dużo większa. 

Lubię malować na matowym szkle. Po polakierowaniu ujawniają się przezroczyste fragmenty (lakier likwiduje efekt matowego szkła). Wtedy na butelce pojawia się mozaika plam matowych i przezroczystych. Kształt również ma ciekawy. A na butelce, ćma (motyl nocny) szewnica miętówka. Biel skrzydeł znakomicie prezentuje się na matowym, zgniłozielonym tle. 

Gdzieś na bułgarskich zboczach dojrzewały winogrona, otaczane pracą ludzi, przy pielęgnacji i zbiorze. Potem fermentacja, a następnie destylacja wina. Do tych prostych zdawało by się odkryć ludzkość dochodziła przez wieki. A teraz mamy powszechnie dostępne destylaty. Bułgarska Pliska to ślad dawnej współpracy w ramach państw socjalistycznych. Coś z tego przetrwało. Wspomnienie dawnych wczasów nad Morzem Czarnym i wymiany handlowej. 

Kiedyś szkło było drogie a butelki cenne. Długo służyły i były wielokrotnie wykorzystywane jako użytkowe naczynie. Teraz nam spowszedniały. Jesteśmy bogatym i rozrzutnym społeczeństwem. Dużo wydobywamy surowców, przeznaczamy wiele energii, dużo produkujemy i dużo wyrzucamy w trakcie naszej jednorazowej konsumpcji. 

Po pomalowaniu stała się butelką o charakterze użytkowym - jako ozdobna karafka do domowych nalewek lub soków z dzikich owoców. Na przykład leczniczego soku z czarnego bzu. Naczynie do domowego, kulinarnego rękodzieła (przetwórstwa, które także daje poczucie sprawstwa). I co najważniejsze naczynie wielokrotnego użytku. Przy okazji można porozmyślać o ćmach, lecących do światła, o gąsienicach, żerujących na roślinach, o ich biologicznych przystosowaniach, chroniących przed drapieżnikami itd.. 

Jedna butelka a tyle różnych, możliwych opowieści o świecie i o ludzkiej kulturze. Wystarczy odkręcić korek by ta literacka zawartość wydostała się na zewnątrz. Niczym Dżin z baśniowej lampy oliwnej. 

Butelka jako inspiracja lub pretekst do opowieści: mówionych, pisanych, rysowanych i filmowanych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz