poniedziałek, 26 stycznia 2015

Dachówki z wipsowskiej stodoły w barczewskim Skarbcu Kultury Europejskiej

(Anna Wojszel na plenerze w Mrągowie, na gąsiorach Barczewo - nocą i w południe)

W sobotę,  31 stycznia w godz. 10.00-15.00, Instytut Hortiterapii, Anna Wojszel, Stanisław Czachorowski i Zofia Wojciechowska zapraszają na malowanie dachówek do Barczewa, do Skarbca Kultury Europejskiej. Organizatorem dachówkowego malowania jest Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Południowa Warmia". W akcji malowania dachówek z Wipsowa (pochodzą z części stodoły państwa Skowronek, dziadków Anny Wojszel) uczestniczyć będą lokalni artyści, przyjaciele miasta i gminy Barczewa. Będzie, kawa, herbata być może będzie muzyka na żywo (w trakcie załatwiania). Organizatorzy zapeniaja materiały (farby i pędzle) oraz fachową pomoc artystyczną w malowaniu.

St. Cz.

sobota, 24 stycznia 2015

Gadające Dachówki jako produkt regionalny Warmii i Mazur?

W piątkowym, obszernych artykule Ewy Mazgal, pt. "Rok Kultury otwarty dla wszyskich", opublikowanym w Gazecie Olsztyńskiej, przeczytać możemy o naszych dachówkach jako produkcie (usłudze) regionalnym, w kontekście trwającego właśnie Roku Kultury:
"Spośród różnych inicjatyw spróbujemy wyłonić produkt regionalny, tak jak udało nam się go wprzypadku Gadających dachówek (...) dzięki naszemu wsparciu [tj. Gazety Olsztyńskiej] stały się rozpoznawalne w regionie i poza jego granicami."

Skoro tak, to nie ma rady, trzeba malować. Dachówek ci u nas dostatek. Takich z historią, tożsamością. Nie brakuje również inspiracji i ludzi chcących tworzyć, zarówno rasowych artystów jak i artystów naiwych, tworzących z potrzeby serca.

Być może Gadające Dachówki są przykładem tego, że nasz region ma duży potencjał innowacyjny (w tym eko-innowacyjny), wynikający z dobrego stanu środowiska przyrodniczego, kreatywnego kapitału ludzkiego i dobrych warunków życia dla osób twórczych. Zatem przyjeżdżajcie do nas nawet na krótkie, weekendowe lub urlopowe wypady, by razem z nami i w klimacie kreatywnej prowincji malować dachówki. I opowiadać o historii, przyrodzie, tożsamości. Dachówek ci u nas dostatek. I opowieści również.

Stanisław Czachorowski



piątek, 23 stycznia 2015

Dachówki w Radiu UWM FM

Dzisiaj (piątek, 23 stycznia 2015 r.) na falach Radia UWM FM wyemitowany został króki materiał o Gadających Dachówkach. W przyszłym tygodniu wyemitowany będzie dłuższy materiał dźwiękowy (wywiad). Dachówki ciągle wzbudzają ciekawość i zainteresowanie.

wtorek, 20 stycznia 2015

Dachówki nagrodzone statuetką Złotego Człowieka


18 stycznia 2015 r. Zofia Wojciechowska i Stanisław Czachorowski nagrodzeni zostali statuetką Złotego Człowieka, za projekt Gadające Dachówki. Plebiscyt zorganizowany został przez Gazetę Olsztyńską i Dziennik Elbląski (zobacz relację). Gazeta tak m.in. uzasadniała nominację (głosowali czytelnicy) „Gadające dachówki (...) to cykl spotkań integrujących społeczność lokalną i pomagających im budować regionalną tożsamość.”

Współtwórcami sukcesu Gadających Dachówek jest wiele osób, w szczególności artyści malujący i wykonujący decoupage na starych, warmińskich i mazurskich dachówkach. A ostatnio dołączyły także śląskie dachówki. Dachówki łączą nie tylko przyrodę ze sztuką ale i ludzi.

 
 

niedziela, 18 stycznia 2015

Dachówka nr 77

(fot. Agnieszka Suchecka)
Dachówka nr 77. Dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie. Autorką pracy jest Zofia Wojciechowska, a powstała na podstawie fotogramu kościoła ewangelicko-augsburskiego w Mrągowie, którego pastorem obecnie jest Piotr Mendroch. Fotogram przygotowała Beata Gida z Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej, Jest to efekt współpracy Instytutu Hortiterapii z Lokalną Informacją Turystyczną w ramach tych działań prowadzimy wspólne prace przez Mazurski Klaster Turystyczny.

Kościół ewangelicki w Mrągowie jest typowym przykładem budownictwa sakralnego dawnych Prus Wschodnich. Podstawowym jego wyróżnikiem jest ścisła harmonia z otaczającym krajobrazem. Kościół położony jest przy ul. Kościelnej w Mrągowie, niedaleko skweru z pomnikiem Jana Pawła II. W XVIII w. powstała budowla murowana, w miejscu drewnianej, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu podczas jednego z wielu pożarów, niszczących kilkakrotnie Mrągowo.

Wracając do dawnego wyglądu wnętrza, dzięki A. Bötticherowi dowiadujemy się, iż niegdyś (do 1945 r.) nad głównym wejściem można było odczytać napis: "Gehet in Gottes Thore frölich ein mit Dancken" („Wejdźcie radośnie w Bramy Boże z wdzięcznością”). Pochodził on prawdopodobnie z 1753 r. Nad oknami świątyni rozciągał się inny tekst-przesłanie: "Diess Haus ist erbaut zu Gottes Wahren Ehren so Lasst uns solchen Preis zu unserer Zelt vermehren" („Ten dom został zbudowany dla boskiej chwały, by w naszych czasach ją rozsławiać”). Ten z kolei sięga 1734 r. Ołtarz ozdabiała reprodukacja "Ostatniej Wieczerzy" Leonardo da Vinci. Całość wieńczyły organy z rokokowym ornamentem i sufit ozdobiony malowidłami o motywach biblijnych, co możemy sobie tylko wyobrazić. więcej informacji na http://www.it.mragowo.pl/kosciol-ewangelicki-w-mragowie,3,629,pl.html (publikacja za zgodą MCIT).

(fot. Agnieszka Suchecka)
*   *   *
To maja druga praca wykonana metodą transferu, pod okiem i przy wsparciu Joli Darskiej nabrałam odwagi by sięgnąć po pędzel i spróbować czegoś innego niż dekupaż. Bardzo lubię miejsce które przeniosłam na dachówkę. Kościół ewangelicki jest szczególnie mi bliski przez aurę jaka towarzyszy każdemu spotkaniu z pastorem Mendrochem, poczucie spokoju i prostoty doznań ... wejścia w lepszy świat. W tym roku w kościele była w myśl zasad ekologii tylko jedna choinka, rosła pod słupem wysokiego napięcia i trzeba było ją wyciąć, postawiona w kościele przy drewnianym krzyżu bardzo skromnym wyglądała podobno niezwykle bo jest z dwoma czubkami ...i chyba czas wybrać się w niedzielę by ją zobaczyć - może jeszcze będzie - a jak nie - to i tak zaniosę tam garstkę myśli... o tym co dzieje się teraz.

Jola Darska pomogła mi pokryć ją specjalnym woskiem pszczelim i przeszlifować a później ją wypolerowała - zatem jest nasza wspólna i to jest bardzo budujące.

Zofia Wojciechowska

Dachówka nr 76

(fot. Agnieszka Suchecka)
Dachówka nr 76, ozdobiona przez Jolantę Darską . Dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.


Dachówka nr 75

(fot. Agnieszka Suchecka)
Dachówka nr 75, . Dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie. Autorką pracy jest Zofia Wojciechowska,



*   *   *
Moja trzecia dachówka, okazała się trudną pracą ze względu na cienie, które trzeba było oddać farbami. Transfer fotogramu Jolanty Darskiej pt. "portret mazurskiej Mućki". Jola mieszka w Szczerzbowie - mazurskiej wsi pod Mrągowem. Chodzą koło jej domu krowy i czasem stają się bohaterkami zdjęć. Ja mieszkam w Mrągowie i u nas raczej krów nie ma w pobliżu domu.

Zofia Wojciechowska

Dachówka nr 74

(fot. Agnieszka Suchecka)
Dachówka nr 74, ozdobiona przez Jolantę Darską . Dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.


Dachówka nr 73


Dachówka nr 73, ozdobiona przez Łukasza Czarneckiego-Pacyńskiego. Dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.


Dachówka nr 72


Dachówka nr 72, ozdobiona przez Łukasza Czarneckiego-Pacyńskiego. Dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.


Dachówka nr 71


Dachówka nr 71 (wieża Bismarka), ozdobiona przez Łukasza Czarneckiego-Pacyńskiego. Dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.



Wieża Bismarcka w Mrągowie, na wzgórzu ...

Jeśli ktoś trafi tu z daleka, 
(a będzie to czas wielkiego kłębowiska
zieleni i błyszczenia wody)
poniesie w oczach miasto-bukiet

Mrągowo położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (okolice jeziora Czarnego, Piecuda, Średniego, Głębokiego).

Dawne Wzgórze Jaenike z Wieżą Bismarcka
W parku im. Sikorskiego koło ul. Brzozowej, na tak zwanym Wzgórzu Jaenike stoi Wieża Bismarcka. Wieże Bismarcka budowano w Niemczech na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka (1815 – 1898). Był on uważany za bohatera narodowego. Rada miasta Sensburga (Mrągowo) podjęła w 1902 r. decyzję o budowie Wieży Bismarcka. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 1906 roku. Była to pierwsza Wieża Bismarcka na Mazurach. Wysokość wieży wynosi 23 m. W okresie międzywojennym była punktem widokowym, wyposażonym w lunety. Jest to najlepiej zachowana Wieża Bismarcka w województwie warmińsko-mazurskim. Na terenie Polski istnieje obecnie 17 wież Bismarcka. Wieża nie jest udostępniona turystom. Wzgórze Jaenike było do pierwszej wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można tu spotkać pozostałości po fontannie i pomnikach.

Jednym z bardzo ważnych elementów wieży, który jednak zaginął po 1945 roku, był medalion Bismarcka. "Okrągła płaskorzeźba z brązu o średnicy ok. 75 cm umieszczona ponad wejściem do wieży, na wysokości około 3,5 m ponad poziomem gruntu. Medalion ukazuje popiersie księcia z lewej strony, w mundurze i hełmie, bardzo plastycznie z uwypuklonym obramowaniem. Z lewej i prawej strony głowy napis: KSIĄŻĘ BISMARCK – BUDOWNICZY RZESZY NIEMIECKIEJ. Dzieło znanego mistrza medalierstwa Dürricha." tłumaczone z j. niemieckiego z książki Ulricha Jakubzika "Sensburg. Stadt in Masuren", Leer 1988, str. 173.

Zofia Wojciechowska

źródło informacji : http://www.it.mragowo.pl/warto-zobaczyc-w-mragowie,8,802,pl.html
publikacja za zgodą MCIT

sobota, 17 stycznia 2015

Dachówki na Nocy Biologów 2015


Maleńka wystawa Gadających Dachówek obecna była w czasie olsztyńskiej Nocy Biologów. Wzbudziły one duże zainteresowanie, zgłosiły się kolejne osoby, które chcą dachówki malować i ozdabiać. Prof. dr hab. Czesław Hołdyński, prodziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii zaproponował zorganizowanie plemeru dachówkowego w czasie międzynarodowego Dnia Fascynujących Roślin (druga połowa maja). Profesor chciałbym, żeby z dachówek powstała łąka z roślinami naszego regionu. Na każdej dachówce inny gatunek rośliny zielnej, a razem zestawione w mały daszek (ok. 3 m na 5 m) stanowiłyby łąkę. Wystawa, łącząca artystyczna zabawę z edukacją przyrodnicza pokazywana miałaby bvc nie tylko na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Oczywiście, na łące nie może zabraknąć jej mieszkańców, czyli np. owadów.

St.Cz.
(W czasie Nocy Biologów, prof. Cz. Holdyński dzwoni i zapewnia dachówki na plener.
Chciał 100, ale dostanie 1000 ! Będzie na czym malować.
Dachówki będą historyczne, z pałacu.)
(Księga pamiątkowa z Nocy Biologów, wpis o dachówkach)

niedziela, 11 stycznia 2015

Gadające dachówki i rok kultury na Warmii i Mazurach

(Gazeta Olsztyńska, 9 stycznia 2015 r., w zaznaczonym fragmnecie wzmianka o "Gadających dachówkach".

Bez wątpienia nasze dachówki zostały dostrzeżone jako ważne wydarzenie kulturalne, o czym świadczy zamieszczony wycinek z Gazety Olsztyńskiej. W rozważaniach na temat roku kultury wymieniane są także "Gadające dachówki". Tak więc dachówki mocno się juz wpisały w społeczny i kulturalny pejzaż regionu. W 2015 też będziemy sie spotykali na plenerach, wernisaża, licytacjach. Już teraz zapraszamy wiedząc, że wspólne malowanie dachówek jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym.

St. Czachorowski


(Cały artykuł, pt. Rok Kultury na Warmi i Mazurach?, w dodatku "Reporter")

środa, 7 stycznia 2015

Dachówka nr 70


Dachówka nr 70, ozdobiona przez Zofię Wojciechowską. Dachówka pochodzi z Mrągowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.




(Na wystawie w Informacji Turystycznej, Mrągowo)


wtorek, 6 stycznia 2015

Dachówka nr 69

Dachówka nr 69, autorka Agnieszka Pacyńska-Czarnecka, dachówka pochodzi z Zamku Książ, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.

Pierwotnie miała być jakaś muchówka (Diptera), ale wyszła błonkówka (Hymenoptera).



poniedziałek, 5 stycznia 2015

Dachówka nr 68


Dachówka nr 68, autorka: Agnieszka Suchecka, dachówka pochodzi ze Szczerzbowa, pomalowana 14 grudnia 2014 r. w czasie drugiego pleneru w Mrągowie.

(Autorka w czasie pracy, na plenerze w Mrągowie)


Dachówka nr 68 została wylicytowana w czasie aukcji w Mrągowie (24 lutego 2015 r.).

(Po licytacji, fot. Anna Wojszel)
(Mragowo, 24.02.2015, fot. Anna Wojszel)

niedziela, 4 stycznia 2015

sobota, 3 stycznia 2015

Dachówki w olsztyńskiej szopce noworocznej


No i stało się. Gadające dachówki nie mają jeszcze trzech miesięcy a już są na tyle znane, że trafiły do olsztyńskiej szopki noworocznej, opisane przez Władysława Katarzyńskiego i zilustrowane przez Annę Rok. Najwyraźniej uznane zostały za ważne wydarzenie kulturalne mijającego roku.

A co przyniesie rok 2015? Warmiński i mazurskie dachówki, ozdobione przez licznych lokalnych artystów, stają się powoli rozpoznawalnym "produktem" i usługą Warmii i Mazur.

A my się dopiero rozkręcamy. Na opisanie czeka kilkanaście kolejnych pomalowanych i ozdobionych dachówek. Następne plenery są planowane. Znowu więc będziemy się spotykać by malowac i gadać, gadać, gadać... Nie tylko o różnorodności biologicznej regionu, ale i o naszym dziedzictwie kulturowym i o powolnym zyciou na prowincji w pobliżu miasteczek cittaslow.

St. Czachorowski



piątek, 2 stycznia 2015

Gadające dachówki i... Noc Biologów 2015

Gadające dachówki pojawią się na Nocy Biologów 2015 w Olsztynie, w formie małej wystawy pt. "Bioróżnorodność regionu i Gadające Dachówki". Wybrane zostały dachówki z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Będą więc dachówki opowiadać (gadać) o różnorodności biologicznej regionu Warmii i Mazur, wspomagając się mobilnym internetem i smartfonami.

Noc Biologów w Olsztynie nietypowo zacznie się już o 8.30. Oficjalne i uroczyste otwarcie o godz. 11.00. Całość zakończy się po godz. 23. nad rzeką Łyną, na stanowisku archeologicznym, w miejscu dawnej osady starożytnych Prusów. Ponad 90 różnych wykładów, pokazów, wystaw, wycieczek, laboratoriów.

Celem tego ogólnopolskiego pikniku naukowego jest upowszechnianie i popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez interesujące pokazy, warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie (m.in. blogi i portale społecznościowe). Celem jest wzbudzanie ciekawości oraz chęci do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej w celu kształtowania poglądów, pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym).

Wiecej o Nocy Biologów (i wystawie z gadającymi dachówkami na blogu wydziałowym: http://biologiaolsztyn.blogspot.com/2014/12/noc-biologow-na-uwm-w-olsztynie-9.html oraz na ogólnopoleskiej stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/index.php .

Nasze gadające dachówki pomagać beda przzedstawić podstawowe, ale ważne zagadnienia, poszerzające wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania świata przyrodniczego (m.in. problemy biogospodarki, biotechnologii, zdrowia ludzkiego czy ochrony przyrody) jak i zagadnień budzących wiele kontrowersji.

St. Czachorowski