poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Lepnica biała z modraszkami na butli po lekarstwach



Duża butla z brązowego szkła, po jakimś lekarstwie lub parafarmaceutyku. O ile pamiętam było coś związanego z chorobami serca. Butlę otrzymałem od Pani Teresy Kosman. Na płaskiej butelce wygodniej się maluje.

Na butelce namalowałem lepnicę białą. Inna nazwa tej rośliny to bniec biały. Nazwa naukowa lepnicy białe to Melandrium album (synonimy: Silene latifolia ssp. alba, S. alba, S. pratensis, Melandrium pratense). Bez wątpienia w języku polskim łatwiej się odmienia lepnicę niż bnieca. Lepnicy towarzyszą na butelce dwa modraszki i żółtawy, bliżej niesprecyzowany motyl. Może robić za cytrynka latolistka.

Lepnica jest roślina zielną (czyli jednoroczną), ozima, lub dwuletnią. Kwitnie od maja do września. Jest rośliną światłolubną, rośnie na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych. Spotkać ja można na polach uprawnych, na łąkach, zaroślach, w miejscach ruderalnych. Zazwyczaj jest dwupienna, kwiaty przeważnie są jednopłciowe. Pachnie wieczorem, co wskazuje że przywabia motyle nocne jako głównych zapylaczy. Kwiaty męskie są mniejsze, kwiaty żeńskie maja bardziej rozdęty kielich. Dość łatwo krzyżuje się z lepnicą dwupienną (bniec czerwony). W kwiatach żeńskich pylniki są niedorozwinięte. Ale gdy jest zarażona grzybem głownią fioletową (Ustilago violacea) to pręciki są normalnie rozwinięte lecz zamiast pyłku w pylnikach znajdują się zarodniki grzyba. I wtedy odwiedzający kwiat motyl, spijając nektar roznosi zarodniki grzyba. W pewnym sensie grzyb "podwiesza" się pod koewolucyjny związek owadów zapylających i roślin kwiatowych by się rozprzestrzeniać i łatwiej znaleźć kolejnego żywiciela.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz