Malowane butelki, kamienie, dachówki i inne niepotrzebne już rzeczy. Opowiadają o świecie i ludziach. Nauka i sztuka zachwyca się światem, każda na swój sposób i w odmiennej formie. Wiedza jest bogactwem i dobrem ogólnym, które jest warunkiem rozwoju cywilizacji i do którego prawo ma każdy. Tak jak do wody i powietrza. Nie można więc zamykać i ograniczać dostępu do wiedzy.
poniedziałek, 29 grudnia 2014
Gadajace Dachówki nominowane w plebiscycie Złoty Człowiek
Projekt Gadające Dachówki" został nominowany w akcji „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” pt. "Złoty Człowiek i Chochoł", w kategorii nauka i edukacja (pozostałe kategorie:polityka, kultura, start-up oraz gospodarka). W dniu 29 grudnia znaleźmy się nawet na pierwszej pozycji w rankingu. Do końca głosowania zostało jeszcze kilka dni.
.
Akcją Złoty Człowiek i Chochoł redakcji Gazety chce podsumować 2014 rok: Co nam się w mijającym roku podobało, co mogłoby być lepsze, a co było kompletnie nieudane? Kto przyczynił się do rozwoju naszego regionu, a komu należy pokazać żółtą lub nawet czerwoną kartkę?
niedziela, 21 grudnia 2014
Dachówka nr 66
(Fot. Anna Wojszel) |
(fot. S. Czachorowski) |
Dachówka nr 66, pomalowana przez Jolantę Fulkowską, w czasie listopadowego pleneru pt. "Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", 7-8 listopada 2014 r. Gościniec Molo).
(fot. S. Czachorowski) |
Dachówka nr 65
(Wystawa poplenerowa w Gościńcu Molo, fot. S. Czachorowski) |
Dachówka nr 65, pomalowana przez Jolantę Fulkowską, w czasie listopadowego pleneru pt. "Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", 7-8 listopada 2014 r. Gościniec Molo ).
(Fot. S. Czachorowski) |
Jolanta Fulkowska
(Fot. S. Czachorowski) |
(Fot. S. Czachorowski) |
Uczestniczyła w dachówkowym plenerze w listopadzie 2014 (zobacz więcej "Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", 7-8 listopada 2014 r. Gościniec Molo ).
Zofia Wojciechowska
(Fot. S. Czachorowski)Wiersze Jolanty Fulkowskiej |
Beata Mularczyk
(fot. S. Czachorowski) |
Beata Mularczyk - mieszkanka Mrągowa, członek Stowarzyszenia Zielone Dzieci. Urbanistka, od lat zaangażowana w działalność na rzecz rozwoju gospodarczego naszej gminy m.in w powstanie infrastruktury Góry Czterech Wiatrów.
Beata Mularczyk jest kierownikiem Referatu Inwestycji, Planowania Przestrzennego i Pozyskiwania Środków w gminie Mrągowo. Brała udział wplenerze w Mrągowie (7-8 listopada 2014) pt. "Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali".)
Zofia Wojciechowska
(Fot. S. Czachorowski) |
Marek Gajda
(Plener w Mrągowie, dachówka nr 45, Fot. S. Czachorowski) |
Uczestniczył w dachówkowym plenerze w listopadzie 2014 (zobacz więcej "Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", 7-8 listopada 2014 r. Gościniec Molo )
Wywiady p. Markiem Gajdą w programie Pomost:
- http://www.radiownet.pl/#/publikacje/warszawska-szkola-bonsai-i-piknik-japonski
- http://www.radiownet.pl/#/publikacje/bonsaisci
czwartek, 18 grudnia 2014
Świąteczne malowanie gadających dachówek
(Poplenerowa wystawa w Gościńcu Molo, Mrągowo) |
(Zofia Wojciechowska ze swoją dachówką) |
(Agnieszka Suchecka) |
Pierwszy raz udało mi się wykonać malarską pracę, wybrałam zdjęcie z Starym Ratuszem miasta Mrągowa. Obecnie mieści się tam Muzeum Ziemi Mrągowskiej.
W roku 1966 w Dużym Domu Kultury w Mrągowie pod opieką kierownika Biblioteki Publicznej Wacława Gołowicza, powstał i został zrealizowany pomysł utworzenia Izby Regionalnej. W trzy lata później 1969 r. powstało samodzielne Muzeum Ziemi Mrągowskiej pod opieką Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mrągowie, gromadzące zbiory dotyczące historii Mrągowa i powiatu mrągowskiego. Pierwszą niewielka siedzibą muzeum była tzw. Strażnica Bośniacka jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Mrągowa. W 1975r. z powodu reformy administracyjnej, Urząd Miejski został przeniesiony do nowej siedziby, a pomieszczenia w Ratuszu Miejskim zostały oddane do użytkowania dla Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Decyzja Wojewody Olsztyńskiego z dn. 27.08.1975r Muzeum Ziemi Mrągowskiej zostało przekształcone w Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W roku 1992 nastąpiła zmiana nazwy na Muzeum w Mrągowie oraz czasowa zmiana siedziby muzeum z powodu remontu Ratusza do roku 1996. Po okresie remontowym Muzeum w Mrągowie wróciło na swoje miejsce w Ratuszu Miejskim zajmując jego pierwszą kondygnację do dnia dzisiejszego (Źródło:www.mragowo.pl).
(Agnieszka Pacyńska-Czarnecka z dachówką z Książą) |
(Na pierwszym planie dachówki z Zamku Książ, z lewej - szklana dachówka) |
Plener jest kontynuacją większego działa dotyczącego zielonego certyfikatu dla obiektów turystycznych i innych, opierających się na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu. Kolejne dachówki dają zatem przyczynek do dyskusji - jaki jest kierunek współczesnej mazurskiej turystyki, jak rozwinąć i zrównoważyć turystyczne wyjazdy i przyjazdy w naszym województwie, jak podnieść przychody z turystyki przyrodniczej, co zrobić ? jak stymulować obroty w branży poza tzw. sezonem letnim. Konsekwentnie podejmujemy się zadania, oprócz analizy wprowadzamy narzędzie do edukacyjnej ścieżki, etnograficznie ciekawe - bo takie są gadające dachówki.
Konkluzja: jesień na Mazurach jest piękna, a zima sprzyja naszemu malowaniu gadających dachówek. Coś dedykowane pamięci i pracom ręcznym służące odpoczynkowi przez relaks wśród historii, jak widać na naszych dachówkach nie brakuje roślin i kwiatów. Ich barwy stymulują wiele czynności organizmu, zatem nie czekając do wiosny zapraszam do wspólnej dyskusji o hortiterapii i bio medycznych właściwościach mazurskiej przyrody. Bliżej natury to bliżej ciekawego świata, bliżej gadających dachówek. A gdyby kogoś interesowały mrągowskie historie związane mazurskim Pikolusem zapraszam na zaprzyjaźnioną stronkę: https://ewamaria2013texts.wordpress.com/2014/12/17/pikolus/
W plenerze udział wzięli: Jolanta Darska i Agnieszka Suchecka, Agnieszka Pacyńska-Czarnecka, Łukasz Czarnecki-Pacyński oraz niżej podpisana.
Zofia Wojciechowska
(Jolanta Darska) |
środa, 17 grudnia 2014
O dachówkach piszą na różnych blogach, daleko od Olsztyna
(Wpis na blogu https://ewamaria2013texts.wordpress.com/2014/12/17/pikolus/) |
Na kolejnym blogu pojawiły się informacje o gadających dachówkach z Warmii i Mazur:
"Mazurski Pikolus mam nadzieję, że nie zapomni i przyniesie niespodziankę. Ja także mam prezent – nasze gadające dachówki. Zebrane z domów mazurskich, przeleżały pod płotem swój czas, nabierając mocy by zacząć gadać. Spotykamy się, rozmawiamy o tych wsiach i domostwach, z których trafiły do nas podarowane dachówki. Otwierają stale jakieś drzwi w ludziach przynoszących dary, wracają wspomnienia mazurskich zwyczajów. Najważniejszego – pamięci – uczymy się od siebie."
czytaj całość: https://ewamaria2013texts.wordpress.com/2014/12/17/pikolus/
wtorek, 16 grudnia 2014
Dachówka nr 64
(Na plenerze w Mrągowie, fot. S. Czachorowski) |
Kod QR odsyła do opowieści pt. "Bielinek rzepnik – poleski wróżbita (Pieris rapae)".
(Pierwza wystawa poplenerowa, Gościniec Molo, Mrągowo, fot. S. Czachorowski) |
(Na licytacji w BWA, Olsztyn, fot. S. Czachorowski) |
Dachówka nr 63
(Na wystawie i licytacji w BWA, fot. S. Czachorowski) |
Dachówka nr 63, decoupage, autor: Anna Szkotak. Praca wykonana w czasie listopadowego pleneru w Mrągowie (7-8.XI.2014 r.).
Słoneczniki z trzmielami i biedronkami. Kod QR odsyła do opowieści pt. "O hotelach dla pszczół, oleicy i samcach, które trudno spotkać".
Słoneczniki z trzmielami i biedronkami. Kod QR odsyła do opowieści pt. "O hotelach dla pszczół, oleicy i samcach, które trudno spotkać".
Dachówka pochodzi z Rybna.
(Gościniec Molo, narodziny dachówki,fot. S. Czachorowski) |
(Tak powstawała dachówka nr 63, fot. S. Czachorowski) |
poniedziałek, 15 grudnia 2014
Dachówki na Dniu Chruścika i plenerze w Mrągowie
Nasze gadające dachówki uczestniczyły w 12. Dniu Chruścika (jak co roku 11 grudnia) oraz malowane były w czasie drugiego pleneru w Mrągowie (14 grudnia). O tych działaniach (jak i o innych) pisze poniedziałkowa (15 grudnia) Gazeta Olsztyńska.
St.Cz.
sobota, 13 grudnia 2014
O dachówkach w mediach c.d.
O naszcyh Gadających Dachówkach w ostatnich dniach sporo pojawiało się informacji w mediach: telewizji, radiu, prasie, internecie. Głównie za sprawą licytacji w BWA oraz zapowiedzi kolejnego pleneru w Mrągowie.
Dużą i miłą niespodzianką jest zgłoszenie dachówek donominacji na Złotego Człowieka (akcja Gazety Olsztyskiej i Dziennika Elbląskiego), w kategorii nauka i edukacja (zobacz szczegóły).
Profesor Ryszard Górecki też ma swoją dachówkę
Przybywa darczyńców - szczęśliwych posiadaczy gadających dachówek. J. M. Rektor UWM, senator RP, kierownik Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin (Wydział Biologii i Biotechnologii) - prof. dr hab. Ryszard Górecki wylicotował dachówkę ze zbożem i rumiankami (dachówka nr 58). Tematyka dachówki koresponduje z zainteresowaniami naukowymi Profesora.
I znowu autobus szkolny dla dzieci z małych warmińskich wioseczek trochę bardziej się zmaterializował. Ziarnko do ziarnka (z odrobiną charytatywnej życzliwości) a zbierze się miarka czyli autobus dla szkoły podstawowej w Lamkowie.
piątek, 12 grudnia 2014
Na specjalnych występach - dachówki pomagąją w wykładach
(6 gudnia, Olsztyn, MOK, fot. S.Czachorowski) |
(5 grudnia, UWM, Stara Kotłownia, fot. S.Czachorowski) |
Dachówki towarzyszą wykładom o różnorodności biologicznej i dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu. 5 grudnia dwie dachówki występowały w Starej Kotłowni (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) i towarzyszyły wykładowi pt. "Mikołaj Kopernik, św. Mikołaj i bioróżnorodność". To mikołajnowe spotkanie odbywało się pod patronatem J.M. Rektora UWM. Natomiast wykład odbywał się w ramach cyklu Camerata Warmińsko-Mazurska - koncerty Pro Musica Antiqua, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nieco wcześniej bo 28 listopada pokazywane były na slajdach w czasie wykładu pt. "Ile kosztuje bioróżnorodność", wygłoszonego w liceum w Piszu, Natomiats 6 grudnia (także w ramach koncertów Pro Musica Antiqua) jedna dachówka pojawiła się w Miejskim Ośrodku Kultury przy okazji wykładu pt. „Co można z chwastów wyczarować – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu”.
12 grudnia dachówka z czarnym bzem zagości na wystawie fotograficzno-edukacyjnej pt. "Bioróżnorodność w otoczeniu borafinerii". Wystawa jest formą prezentacji wyników badań w ramach grantu badawczego i seminarium pt. ":Opracowanie zintegrowanych technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy, odpadów rolniczych i innych - rosliny energetyyczne, konwersje biochemiczne" (organizatorem jest Centrum Badań Energii Odnawialnej UWM).
Natomiast 16 grudnia dla olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego będę opowiadał o tym "Jak zmienia się przyroda czyli zmierzchnica trupia główka i uprawy wierzby energetycznej”. Na slajdach pojawią się także dachówki.
Stanisław Czachorowski
czwartek, 11 grudnia 2014
Ponownie w Mrągowie: gadające dachówki w świątecznym klimacie
Gadające Dachówki ponownie zagoszczą w Mrągowie. Tym razem w świ ą tecznym klimacie przy rozmowach o dawnych bożonarodzeniowych zwyczajach Mazurów. Dachówkowy plener malarski odbędzie się w niedziele 14 grudnia 2014r. o godz. 12.00 w Gościńcu Molo w Mrągowie. (czytaj więcej).
I znowu przybędzie artystycznie rozgadanych dachówek. Trzeba będzie pomyśleć o jakiejś wystawie. Bo zainteresowanie dachówkami systematycznie rośnie i coraz więcej osób chciałoby je pooglądać. I posłucgac, o czym gadają te dachówki.
środa, 10 grudnia 2014
Licytacja dachówek w BWA
(fot S. Czachorowski) |
Na aukcji w BWA zebraliśmy 1330 zł. OGROMNE PODZIĘKOWANIA dla pani Ireny Telesz, Czerwonego Tulipana oraz pani Małgorzaty Jackiewicz-Garniec za pomoc i wsparcie.
A o dachówkach i licytacji było dzisiaj w Radiu Olsztyn i TVP Olsztyn. Dachówki stają się coraz bardziej sławne.
(fot S. Czachorowski) |
(fot S. Czachorowski) |
(fot S. Czachorowski) |
A oto szczęśliwi nabywcy:
(Dachówka nr 30, autor Malgorzata Chomicz, nabywca - Irena Telesz, fot S. Czachorowski)), |
(Marek Szter z pierwszą zakupioną dachówką nr 26 - decoupage Beaty Mularczyk, fot S. Czachorowski) |
(Marek Szter z dachówką nr 32 ze Szczerzbowa, praca Jolanty Darskiej, fot. S. Czachorowski) |
(Dachówka nr 61, autor - Teresa Kosman, nabywca - Małgorzata Bałusz, fot S. Czachorowski)) |
(Dachówka nr 41, autor - Jolanta Darska, fot Anna Wojszel) |
(Dachówka nr 53, autor Agnieszka Suchecka, nabywca - Karol Przyborowski, fot S. Czachorowski)) |
(Dachówka nr 54 i nr 54 , ze szczęśliwym nabywcą. Dzień i noc w małym, prowincjonalnym, warmińskim miasteczku. Fot. Anna Wojszel) |
(Dachówka nr 49, autor Paweł Suchecki, nabywca Ewa Cichocka, fot S. Czachorowski) |
(Dachówka nr 42, autor: Jolanta Darska, nabywca Stefan Brzozowski, fot S. Czachorowski) |
(Fot. Wacław Brudek) |
(W środku dachówka nr 16, autor Anna Wojszel, nabywca Łukasz Czarpecki-Pacyński. Fot. Wacław Brudek) |
I jeszcze sobie pośpiewaliśmy, w kolędowym klimacie.
(fot S. Czachorowski) |
(fot S. Czachorowski) |
Subskrybuj:
Posty (Atom)