sobota, 17 sierpnia 2019

Malowanie kamieni i dachówek w Barczewskiej Synagodze


Malowanie kamieni i dachówek to plener artystyczny, który odbył się w naszej Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie. To właśnie w tym klimatycznym miejscu spotkało się kilku pozytywnie zakręconych artystów (11 osób), którzy pragnęli wyżyć się artystycznie malując polne kamienie i stare dachówki w naszą warmińską przyrodę. Dlaczego kamienie i dachówki? dlatego, że te materiały mają swoją historię - kamienie znalezione na polnych drogach na naszej Warmii (wracając z pracy polnymi drogami zbierałam kamienie - bo je kocham - a drogi nazwałam drogami rodzącymi kamienie, ponieważ za każdym razem coraz to różnorodniejsze kamienie "wychodziły" z drogi), a dachówki - leżąc dziesięciolecia na warmińskich domach, oborach, stodołach były świadkiem wielu wydarzeń, tych zwykłych i tych burzliwych. I tego, jak zmieniała się przyroda. Teraz mogą opowiedzieć o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym naszego regionu. Każda dachówka jest inna, każda ma rysę czasu, swojej historii - to właśnie na nich tworzymy swoje dzieła opowiadając w ten sposób o otaczającym nas świecie, o otaczającej nas zmieniającej się faunie i florze.

Plener odbył się w przesympatycznej atmosferze pod warmińskim niebem i słońcem wśród wspaniałych artystów, którzy chcieli się spotkać wspólnie malując jak również poczuli potrzebę odpoczynku i spokojnych pogaduszek. Tu nikt się nie spieszył, nie denerwował, że szybko trzeba coś wykonać. Na plenerze powstały: 3 malowane kamienie, 11 malowanych dachówek i 1 drewniany malowany krążek. Zamieszczone na dachówkach QR kody umożliwiają, przy pomocy smartfonów czy tabletów, na szybkie dotarcie do opowieści o lokalnej różnorodności biologicznej. W taki sposób łączy się dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze z nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Wszystkie kamienie i dachówki zostały zabezpieczone lakierem i każde z nich znalazły swoje miejsce w plenerze przy Synagodze.

Po artystycznej pracy był czas na ucztę smakową - ja zrobiłam drożdżówkę ze śliwkami, a nasza Danusia pyszne ciasto z jabłkami. To była iście wspaniała uczta dla duszy i dla ciała. Czas na podziękowania! Dziękuję Staszku (Stanisław Czachorowski) za pomoc i wsparcie z kodami QR, farbami, wspaniałymi opowieściami i wiedzę o naszej przyrodzie. Dziękuję Pani Krystyno (Krystyna Szter) za przyjęcie naszych kamieni i dachówek pod skrzydła Synagogi. Dziękuję Danusiu (Danusia Dziekan) za pyszne ciacho. Dziękuję wszystkim uczestnikom artystom za Wasze uśmiechy i dobre słowo: Joanna Mieszczyńska i Ewa Mieszczyńska... To był pięknie artystycznie spędzony czas i do zobaczenia przy następnym malowaniu kamieni i dachówek :-)

Anna Wojszel












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz