czwartek, 29 lipca 2021

Drugi, lipowy plener w Ornecie (2021)



Już po raz drugi malowaliśmy przez Galerią Art-Nova w Ornecie, na ulicy Rycerskiej. Wakacje to dobry czas by okrywać tajemnice świata. Przez pandemię mieliśmy mało spotkań w kontakcie bezpośrednim, dlatego webinaria uzupełniamy nowymi inicjatywami. Na przykład spotkaniami w formule wyjazdowej kawiarni naukowej. W ramach projektu Spotkania z Nauką wraz z Urzędem Miejskim w Ornecie oraz Galerią Art-Nova 24 lipca 2021 r. po raz kolejny spotkaliśmy się w Ornecie, w formie plenerowej kawiarni naukowej i z malowaniem kamieni, dachówek i drewnianych talarków.

Ucieleśnienie uniwersytetu otwartego i trzeciej, społecznej jego misji. Gdy coraz więcej miejscowości (a w konsekwencji mieszkających tam ludzi) wykluczona jest komunikacyjnie, wtedy ważne są wizyty właśnie tam, na dalekiej prowincji, gdzie diabeł mówi dobranoc a smoki snują niezwykłe opowieści. 
Kolejny wakacyjny plener w Ornecie udało się zorganizować dzięki życzliwości, współpracy i wsparciu Urzędu Miejskiego w Ornecie oraz Galerii Art-Nova. Wsparli nas także lokalni przedsiębiorcy: Krzysztof i Bożena Chmiel (Agro-Auto Orneta) i lodziarnia "Słodka Italia". Dziękujemy! Razem możemy więcej i piękniej.



Kto malował i wspierał?
  • dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM opowiadał o chwastach polnych i niezwykłych owadach, a nawet o smokach, które do życia powołali polscy naukowcy. Opowiedział także o orneckim smoku - i o tym czy to prawda, że smoki ziały ogniem i pożerały piękne dziewice (całkiem poważnie i z przymrużeniem oka),
  • dr hab. Anna Biedunkiewicz opowiadać będzie o etnomykologii i o niezwykłych grzybach oraz o nowych, polskich nazwach grzybów - dlaczego naukowcy pozmieniali te nazwy i co z tego wyniknie,
  • dr hab. Beata Kurowicka, opowiadała o tym, jak przeżyć w czasie upałów.
  • dr hab. Urszula Bartnikowska, prof. UWM opowiadała o edukacji leśnej i domowej i o Rozkwitalni,
  • Beata Solińska (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, logopeda, Fundacja Uwolniona Edukacja Rozkwitalnia), opowiedziała o skałach, skamieniałościach i minerałach („Co mówią kamienie”). Do kamiennych tematów dołączyła krótkie przedstawienie teatralne  „Historia małego belemnita” (w nurcie teatru inicjacyjnego.
  • pedagog i olsztyńska pisarka Anna Mikita,  opowiedziała o smokach w formie kamishibai, poprowadziła także warsztaty robienia maskotek. Były to oczywiście smoki.,

Zobacz pełną listę uczestników pleneru

Duża frekwencja zaskoczyła mnie. Spotkanie toczyło się swoim, spontanicznym i radosnym życiem, właściwym dla cittaslow. W plenerze uczestniczyło ponad 70 osób, z różnych części regionu i Polski (przyjechali tu na wakacje i skorzystali z okazji). Część prac autorzy zabrali ze sobą, reszta pozostała. Wzbogaci skwer i wystawę plenerową na ulicy Rycerskiej przed Galerią Art Nova. Jesienią wrócimy by z miejscową młodzieżą opracować grę terenową. Powstałe prace będą elementami tej gry. Drewniane krążki pojawią się zimą w Olsztynie w formie wystawy. A potem wrócą do Ornety. Niby jedno spotkanie a przecież to długotrwały proces współtworzenia i odkrywania.


Relacje i dodatkowe szczegóły na Facebooku oraz na blogu.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz