piątek, 11 września 2020

Krasa hebe: Francja, Bułgaria, Polska i Rosja


Jedna butelka a długa historia. Najpierw była winorośl, rosnąca gdzieś w słonecznej Bułgarii. Potem było pewnie wino a potem, po destylacji, powstała brandy o nazwie Słoneczny Brzeg. Marka znana jeszcze z okresu PRL. Teraz powróciła ale w nowej butelce. O ładnym kształcie. Między innymi dla tego kupiłem. Kształt zmienił się niedawno, poprzednio konfekcjonowana była w inne butelki. 

Tak więc bułgarska brandy trafiła do Polski, a konkretnie do Olsztyna. Tu została kupiona i opróżniona. W 2019 roku pomalowałem na niej niedźwiedziówkę hebe (inna nazwa to krasa hebe). W 2020 roku wysłałem ja do Rosji, do Czuwaszji. A nie było łatwo. BO najpierw Poczta Polska, ze względu na zamknięte granice z powodu Covid-19 nie chciała przyjąć wysyłki do Rosji. Po miesiącu się udało wysłać. Ale przesyłka szła ponad dwa miesiące. Dlaczego tak długo? Ważne, ze doszła. I teraz stoi sobie gdzieś w Czuwaszji na wschodnim krańcu Europy. Ciekawe czy jest pusta czy już czymś została napełniona. Zapewne to nie koniec historii tejże butelki. Może kiedyś ktoś dopisze dalsza część. 

Niedzwiedziówka hebe (Ammobiota festiva) jako dorosły owad pojawia sie od początku maja do początków czerwca. Spotkać ja można na suchych śródleśnych polanach, kserotermicznych murawach, ugorach, na wrzosowiskach. Gąsienice żerują na różnych roślinach zielnych, przeważnie na krwawniku, wilczomleczu, babce, macierzance i mniszku. Areał występowania obejmuje obszar od Zachodniej Europy aż po Azję, Mandżurię. W Polsce występuje na niżu. Mniej więcej 40 lat temu wyginął na znanych stanowiskach i od tej pory nie był notowany (stan z 1997 roku). Ciekawe czy występuje w Bułgarii i Czuwaszji.

No dobrze, ale co z Francją, wymieniona w tytule? Obejrzyj zamieszczony niżej filmik, to się dowiesz. Francja tez jest w to zamieszana. I tez się mieści w areale rozsiedlenie krasej hebe.





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz