środa, 26 września 2018

Warmińska łąka na dachówkach - wystawa na Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki 2018





Wystawa malowanych dachówek z motywami warmińskiej przyrody – różnorodność biologiczna łąki przygotowana została na 16. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki we współpracy ze szkołą w Lamkowie. Stare dachówki, pochodzące z zabudowań z warmińskiej wsi, pomalowane zostały przez uczniów z Lamkowa oraz polskiej szkoły w Belgii w czasie pleneru w dniu drugiego lipca 2018 r.  Plener odbył się w ramach projektu „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce” (umowa nr MEN/2017/DSWM/1399 z dnia 29.09.2017 r.). (zobacz zdjęcia z pleneru). Wspomniany projekt realizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W ramach projektu Niepubliczny Zespół Szkół i Placówek „Edukacja dla Przyszłości” w Lamkowie współpracuje z polską szkołą „Mała Daskalia” w Leuven w Belgii. W grudniu 2017 r. uczniowie z Lamkowa byli w Belgii, a w lipcu 2018 dzieci z Belgii przyjechały do Lamkowa. W czasie warsztatów pomalowały dachówki a motywem była warmińska łąka. 

Wernisaż wystawy w dniu 27 września. Przed budynkiem będzie prezentowana nie tylko w czasie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki ale także przez kilka kolejnych miesięcy. A potem być może powędruje po Warmii i Mazurach. Wystawa zorganizowana we współpracy z mgr Agnieszką Pacyńską-Czarnecką ze Szkoły Podstawowej w Lamkowie. 

(fot. Stowarzyszenie Leśne Wrota)
(fot. Stowarzyszenie Leśne Wrota)



wtorek, 25 września 2018

Bocian biały i jego siedlisko - wystawa na Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki 2018







Wystawa  przygotowana na 16. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, w kategorii "Odkryj przyrodę". Niezwykła wystawa malowanych, starych dachówek, które powstały w 1.06.2018 w Mazurskim Parku Krajobrazowym w czasie obchodów Dnia Bociana Białego (czytaj więcej). Warsztaty edukacyjno-artystyczne otwarte były dla wszystkich chętnych. Park co roku organizuje swoje święto z licznymi atrakcjami edukacyjnymi i kulturalnymi. Bocian biały to symbol parku. Jednocześnie 1. czerwca przypada także Dzień Dziecka. A przecież bocian mocno kulturowo związany jest z dziećmi - według ludowej tradycji dzieci przynoszone są przez bociany (w innych regionach znajdowane są w kapuście). Skąd się wzięła ta kulturowa tradycja? Może warto się nad tą kwestią etnograficznie i kulturowo zastanowić?

Tematem pleneru malarsko-edukacyjnego był bocian biały i jego środowisko, zatem i podmokłe łąki i wszystko co tam żyje. Cała bioróżnorodność łąki z bogactwem roślin i zwierząt. Niektóre dachówki zostały użyte jako daszek w hotelu dla owadów w Parku. Owady zapylające i hotele dla owadów tematycznie wiążą się z siedliskiem bociana białego. Pozostałe są prezentowane na niniejszej wystawie. 

Malowaniu w uroczych okolicznościach przyrody i w towarzystwie licznych pokazów edukacyjnych i przyrodniczych to forma wykładu i dyskusji poza murami uniwersytetu. Na dachówkowe warsztaty do Parku przyjechało wiele osób nie tylko z Polski (turyści wypoczywający w okolicy). W czasie malowania słuchali przyrodniczych i kulturowych, niespiesznych opowieści, pytali, podyskutowali. W czasie malowania można milczeć, można rozmawiać, można dyskutować. To takie współczesne spotkanie i "darcie pierza" i filozoficzne dyskusje przy łuskaniu fasoli. Efekty tych prac można zobaczyć na wystawie.  

Lokalizacja wystawy: przez Biblioteką Uniwersytecką, otwarcie wystawy 26 września o godz. 10.00. W dniach 26-28 można oglądać w godzinach całodobowo. Wystawa zostanie w tym samym miejscu po Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki jeszcze przez kilka miesięcy. Potem być może powędruje. Ktoś chętny udostępnić miejsce?




Przyroda Mazurskiego Parku Krajobrazowego 
(Kategoria: Odkryj przyrodę). Głównym wykonawcą jest Mazurski Park Krajobrazowy (Krzysztof Wittbrodt, Martyna Kwiatkowska, Judyta Masiarz).  Poszerzony wernisaż wystawy "Bocian biały i jego siedlisko". Prezentacja przyrody Mazurskiego Parku Krajobrazowego, wydawnictw, projektów edukacyjnych, mini-warsztaty edukacyjne. 

Lokalizacja: przez Biblioteką Uniwersytecką (ul. Oczapowskiego 12B), 26 września 2018, godz.  10:00-12:00 

Plener pt. "Bocian biały i jego siedlisko"
Plener w Mazurskim Parku Krajobrazowym odbył się w dniu 1. czerwca 2018 roku, z podwójnej okazji Dnia Dziecka i Dnia Bociana Białego. A wszystko pod parasolem. To symboliczne podkreślenie, że bocian biały jest gatunkiem parasolowym. Gatunek parasolowy, inaczej zwany osłonowym (ang. umbrella species) to taki, którego ochrona pociąga za sobą ochronę wielu innych, współwystępujących gatunków, a także ochronę ich siedliska. Określenie stosowane jest w ochronie przyrody. W Krutyniu pod parasolami malowaliśmy stare dachówki, a motywem był oczywiście bocian biały i jego siedlisko. Czyli wszystkie gatunki roślin, grzybów i zwierząt, które żyją w siedlisku bociana białego. I dzięki ochronie samego bociana i one mają szansę na przetrwanie. Jak pod parasolem.

Więcej na blogu oraz na wydarzeniu FB a także tu. Więcej zdjęć w galerii na Facebooku.

Pomalowaliśmy dokładnie 61 starych, mazurskich dachówek, ze starej stodoły we wsi Bobrówko. Artyści, którzy malowali (nie wszystkich udało się odnotować, były osoby z Czech, Londynu, Wiednia, Krakowa, Warszawy, Olsztyna, Wipsowa itp.):
  1. Stanisław Czachorowski
  2. Anna Wojszel, 
  3. Rozalia Wojszel
  4. Piotr Bogdazszewski
  5. Nina Pietrusiak
  6. Carola Rudnik
  7. Michaela Lewandowska
  8. Nicole Lewandowska
  9. Joanna Tatuśko
  10. Mikołaj Bogdaszewski
  11. Natalia Szczepanik
  12. Aniela Rybicka
  13. Agnieszka Stanisławska-Rybicka
  14. Krzysztof Wieczorek
  15. Łucja Kulig
  16. Paulina Witkowska
  17. Mara Jasińska
  18. Natalia Woźniak
  19. Zofia Szczygieł,
  20. Jakub Szczygieł
  21. Antoni Puszyński
  22. Kaja Kulas
  23. Anna Pisarewicz
  24. Małgorzata Domurad
  25. Anna Wiśniewska
  26. Sylwia Jaskulska
  27. Izabela Jeziorska
  28. Nina Kowalewska
  29. Antoni Wigurski
  30. Michał Wigurski
  31. Franciszek Wigurski

Więcej na ten temat:



niedziela, 23 września 2018

A w Ornecie dalej malują dachówki...


W czasie niedzieli z cittaslow, w Ornecie była nie tylko wystawa wcześniej pomalowanych dachówek. W niedzielę 23 września malowane były znowu dachówki. A wcześniej trzeba było je umyć i przygotować. (Fot. Bożena Chmiel)






(Poranne przygotowania do malowania - najpierw trzeba dachówki umyć)

piątek, 21 września 2018

Dachówki z Ornety i Krosna na wystawie

(Fot. Bożena Chmiel, dachówki schną po polakierowaniu.)
W Ornecie, w najbliższy weekend z cittaslow udostępniona będzie wystawa z dachówek pomalowanych w Ornecie (czytaj Dachówki i kamienie na pierwszy dzień wakacji) i w Krośnie (czytaj więcej: Pierwszy plener w Krośnie). Konstrukcja to też recykling... bo deski pochodzą z obudowy po motorkach. Stelaż wystawowy zrobiony jak dach, gdzie dachówki lekko zachodzą na siebie.

(Fot. Bożena Chmiel - tak powstawał stelaż)

(Fot. Bożena Chmiel - widziane z drugiej strony)

(Fot. Bożena Chmiel - i ekspozycja gotowa!)

(Fot. Bożena Chmiel - tak się prezentuje ornecka ekspozycja w czasie próby generalnej)


środa, 19 września 2018

Lidzbarskie dachówki przed Oranżerią

(Fot. Robert d'Aystetten)
Dzięki spostrzegawczość znajomego dowiedziałem się o plenerowej wystawie lidzbarskich dachówek: "A takie napotkaliśmy na drodze naszej wycieczki w Lidzbarku Warmińskim" (Robert d'Aystetten). Stoją przy Oranżerii. Malowaliśmy je przed rokiem, na plenerze w dniu 2. września 2017 r., zorganizowanym na dobry początek nowego roku szkolnego (czytaj więcej tym o spotkaniu). Malowaniu towarzyszyły rozmowy o ogrodach i bioróżnorodności. Powstało 55 dachówek (dwie chyba niedokończone więc na pewno jest 53 malowane dachówki). Stare dachówki pochodziły z różnych domów w Lidzbarku. A teraz sobie leżą w przyoranżeryjnych ogrodach.

(Fot. Robert d'Aystetten)
(Fot. Robert d'Aystetten)

środa, 12 września 2018

Wójtowskie dachówki i hotele dla owadów


W czerwcu, w czasie festynu w Wójtowie, malowaliśmy dachówki (zobacz relację).  Dachówki pochodzą z nieistniejącego już gospodarstwa w Wójtowie - rozebranego w czasie budowy obwodnicy Olsztyna. Te pomalowane wykorzystane będą do zbudowania hotelu dla owadów oraz do gry terenowej z elementami edukacyjnymi i historycznymi. Konstrukcje na hotel już gotowe. Teraz pora na dachówki i wypełnienie materiałami, dogodnymi dla owadów. Za jakiś czas będzie otwarcie tej niezwykłej wystawy i przydatnych hoteli dla owadów zapylających.




wtorek, 11 września 2018

Kamienie z Morąga i Śliwy


Cieszy to, że pomysł znajduje naśladowców i żyje swoim życiem. Osoby, które uczestniczyły w malowaniu same później inicjują spotkania i akcje malowania kamieni. Podróżując po zasobach internetowych trafiłem na kamienie malowane we wsi Śliwa. Stoją obok dużej, współczesnej kamiennej Pruskiej Baby.  Malowanie kamieni we wsi Śliwa zorganizowała  Pani Krystyna Kacprzak z Zalewa.

Drugim przykładem są kamienie malowane przez Panią Annę Szymajdę. Społecznie zaangażowane kamienie z napisami spotkać można w Morągu. Kamienie, które mówią. 

Być może więcej jest tych kamieni i dachówek malowanych, rozsianych po różnych miejscach Warmii i Mazur. Rozejrzyj się wokół siebie, może je znajdziesz. 

St.Cz.