środa, 3 sierpnia 2022

Historia szepczących kamieni i gadających dachówek - Jeziorany 20 sierpnia 2022

 

Warmiński Targ Artystyczny istnieje od trzech miesięcy i aktywnie działa w Jezioranach. Targ, jak to targ, zbliża do siebie ludzi. A przede wszystkim lokalnych artystów, rękodzielników i rzemieślników. Do kolejnego, targowego zbliżenia dojdzie w sobotę 20 sierpnia 2022. Będzie wiele różnych aktywności twórczych, w których każdy będzie mógł wziąć udział. Na każdym stanowisku rękodzielniczym osoby będące gośćmi Warmińskiego Targu Artystycznego będą brały udział w zabawie, mini warsztacie. Ja będę miał przyjemność być na stanowisku z malowanymi dachówkami i kamieniami.  Będzie można przy rozmowie malować kamienie i stare, warmińskie dachówki. Tak jak na innych stanowiskach tak i przy szepczących kamieniach i gadających dachówkach uczestnicy będą mogli zbierać punkty. Każde stanowisko stworzy własną, historię związaną np. u nas z dachówkami czy kamieniami lub stworami baśni słowiańskich - tu pomocą może służyć Natalia Tejs, która będzie opowiadać swoje słuchowisko o szepczących kamieniach oraz baśnie słowiańskie. Na koniec imprezy osoba, która uzbiera w czasie zabaw czy warsztatów najwięcej punktów otrzyma nagrodę. 

W czasie całego spotkania będzie można porozmawiać z lokalnymi twórcami i ich gośćmi o ich pasjach i miłości do tego co tworzą. Czym się zajmują.

Ważny termin: 20-08-2022. Od godziny 9.00  do 14.00 
Więcej informacji na facebookowym wydarzeniu.

Plakat
Organizatorzy tak zachęcają do udziału w warsztatach:

Na każdym stoisku będzie zadanie do wykonania (warsztat, lub krótka aktywność). Każdy prowadzący-rękodzielnik, artysta będzie miał krótką historię do opowiedzenia o tym jak to spotkał warmińskiego stwora/demona.

Uczestnicy zabawy otrzymają karty na punkty i po wykonaniu przez uczestników zadania przydzielone będą punkty od 1 do 5. Oceniane będzie zaangażowanie, poczucie humoru, staranność itp. Oprócz punktów dzielić się będziemy historią i zachęcać do zapamiętania jej. Nagrody będą za zdobycie największej liczby punktów i za najciekawiej/dokładniej powtórzoną historię (do mikrofonu podczas finału wydarzenia).

A jedna z historii jest taka: Dawno temu na Warmii w lasach, wsiach i miasteczkach żyły stwory, o których dziś już prawie nie pamiętamy. Na strychach skrywały się Kłobuki, nad jeziorkami i rzekami mieszkały Topniki, pod łóżkami chowały się Mary. W prawie każdej chacie mieszkał dobry duszek Domownik, lub psotny, podobny do burego kota Chochlik. Czasy się jednak zmieniły, ludzie przestali wierzyć w duchy, więc i one odeszły, zaszyły się w swoich dziuplach, w głębinach, przestały pomagać i psocić.

Mimo to stwory przetrwały i wciąż mieszkają w domach artystów i rękodzielników z Warmii, bo właśnie artyści wciąż w nie wierzą, a legenda mówi, że są i tacy, którzy je widzą, a nawet z nimi rozmawiają!
Niemal każdy twórca z Warmińskiego Targu Artystycznego może Wam opowiedzieć o swoim spotkaniu ze stworem ze świata duchów i wyobraźni, ale jak wiadomo tajemnic nie zdradza się tak łatwo. Jeśli chcecie poznać te historie wykonajcie zadania. Może uznacie, że to wszystko bujdy i bajki, ale pamiętajcie - w każdej bajce jest ziarnko prawdy!

W Pracowni MalowAne otrzymacie kartę na punkty. Odwiedźcie jak najwięcej stanowisk i wykonajcie zadane Wam przez artystów zadania. Za każde zadanie otrzymacie punkty (od 1 do 5) artyści opowiedzą Wam też historie o warmińskim demonie. Zapamiętajcie je dobrze, bo na pewno się Wam przydadzą.

Wpisując się w konwencję spotkania i ja wymyślam opowieść. Będzie o Bagniku Żółtorogim z jeziora Gilgajny i rzeki Kirsny. Przyjedźcie do jezioran 20 sierpnia by te opowieść usłyszeć. Na razie jestem na etapie tworzenia. Coś wyjątkowego powstaje w warmińskich cittaslow.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz