sobota, 20 sierpnia 2022

Trzy prace z Jezioran

 

Na plenerze w Jezioranach (20 sierpnia) , powstały trzy prace, dwie na dachówkach z chrząszczami i jedna na kamieniu z motylem. Po polakierowaniu znajdą się w przestrzeni publicznej Jezioran, gdzieś w parku lub na skwerze. razem z innymi, które powstały tego dnia. Liczę, że ciąg dalszy nastąpi.




I zdjęcia Warmińskiego targu Artystycznego: 





czwartek, 4 sierpnia 2022

Wystawa na płocie w skansenie


Jednym z efektów Pleneru w połowie wakacji jest poplenerowa i plenerowa wystawa na płocie, przezentowana w Skansenie "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku k. Łęczyny. Wystawę można będzie oglądać do jesieni br. 


 







środa, 3 sierpnia 2022

Historia szepczących kamieni i gadających dachówek - Jeziorany 20 sierpnia 2022

 

Warmiński Targ Artystyczny istnieje od trzech miesięcy i aktywnie działa w Jezioranach. Targ, jak to targ, zbliża do siebie ludzi. A przede wszystkim lokalnych artystów, rękodzielników i rzemieślników. Do kolejnego, targowego zbliżenia dojdzie w sobotę 20 sierpnia 2022. Będzie wiele różnych aktywności twórczych, w których każdy będzie mógł wziąć udział. Na każdym stanowisku rękodzielniczym osoby będące gośćmi Warmińskiego Targu Artystycznego będą brały udział w zabawie, mini warsztacie. Ja będę miał przyjemność być na stanowisku z malowanymi dachówkami i kamieniami.  Będzie można przy rozmowie malować kamienie i stare, warmińskie dachówki. Tak jak na innych stanowiskach tak i przy szepczących kamieniach i gadających dachówkach uczestnicy będą mogli zbierać punkty. Każde stanowisko stworzy własną, historię związaną np. u nas z dachówkami czy kamieniami lub stworami baśni słowiańskich - tu pomocą może służyć Natalia Tejs, która będzie opowiadać swoje słuchowisko o szepczących kamieniach oraz baśnie słowiańskie. Na koniec imprezy osoba, która uzbiera w czasie zabaw czy warsztatów najwięcej punktów otrzyma nagrodę. 

W czasie całego spotkania będzie można porozmawiać z lokalnymi twórcami i ich gośćmi o ich pasjach i miłości do tego co tworzą. Czym się zajmują.

Ważny termin: 20-08-2022. Od godziny 9.00  do 14.00 
Więcej informacji na facebookowym wydarzeniu.

Plakat
Organizatorzy tak zachęcają do udziału w warsztatach:

Na każdym stoisku będzie zadanie do wykonania (warsztat, lub krótka aktywność). Każdy prowadzący-rękodzielnik, artysta będzie miał krótką historię do opowiedzenia o tym jak to spotkał warmińskiego stwora/demona.

Uczestnicy zabawy otrzymają karty na punkty i po wykonaniu przez uczestników zadania przydzielone będą punkty od 1 do 5. Oceniane będzie zaangażowanie, poczucie humoru, staranność itp. Oprócz punktów dzielić się będziemy historią i zachęcać do zapamiętania jej. Nagrody będą za zdobycie największej liczby punktów i za najciekawiej/dokładniej powtórzoną historię (do mikrofonu podczas finału wydarzenia).

A jedna z historii jest taka: Dawno temu na Warmii w lasach, wsiach i miasteczkach żyły stwory, o których dziś już prawie nie pamiętamy. Na strychach skrywały się Kłobuki, nad jeziorkami i rzekami mieszkały Topniki, pod łóżkami chowały się Mary. W prawie każdej chacie mieszkał dobry duszek Domownik, lub psotny, podobny do burego kota Chochlik. Czasy się jednak zmieniły, ludzie przestali wierzyć w duchy, więc i one odeszły, zaszyły się w swoich dziuplach, w głębinach, przestały pomagać i psocić.

Mimo to stwory przetrwały i wciąż mieszkają w domach artystów i rękodzielników z Warmii, bo właśnie artyści wciąż w nie wierzą, a legenda mówi, że są i tacy, którzy je widzą, a nawet z nimi rozmawiają!
Niemal każdy twórca z Warmińskiego Targu Artystycznego może Wam opowiedzieć o swoim spotkaniu ze stworem ze świata duchów i wyobraźni, ale jak wiadomo tajemnic nie zdradza się tak łatwo. Jeśli chcecie poznać te historie wykonajcie zadania. Może uznacie, że to wszystko bujdy i bajki, ale pamiętajcie - w każdej bajce jest ziarnko prawdy!

W Pracowni MalowAne otrzymacie kartę na punkty. Odwiedźcie jak najwięcej stanowisk i wykonajcie zadane Wam przez artystów zadania. Za każde zadanie otrzymacie punkty (od 1 do 5) artyści opowiedzą Wam też historie o warmińskim demonie. Zapamiętajcie je dobrze, bo na pewno się Wam przydadzą.

Wpisując się w konwencję spotkania i ja wymyślam opowieść. Będzie o Bagniku Żółtorogim z jeziora Gilgajny i rzeki Kirsny. Przyjedźcie do jezioran 20 sierpnia by te opowieść usłyszeć. Na razie jestem na etapie tworzenia. Coś wyjątkowego powstaje w warmińskich cittaslow.




wtorek, 2 sierpnia 2022

Uczestnicy pleneru w Kwiatkówku


Na Plener w połowie wakacji  w deszczowym dniu 30 lipca 2022 r. do skansenu "Łęczycka Zagroda Chłopska" przejechało wiele osób. Nie wszyscy pisali się na listę autorów. Autorzy w wielu od lat kilku do kilkudziesięciu niektóre swoje prace zabrali ze sobą, częśc została i będzie udostępniona w formie plenerowej wystawy.

Lista autorów ( kolejności wpisywania się na listę.  W nawiasie tytuły prac (nie wszytcy uzupełnili tytuły prac:

  1. Stanisław Czachorowski, Olsztyn (Modraszek, Cytrynki, Ważki, Fruczak gołąbek)
  2. Maria Tomow, Góra Świętej Małgorzaty
  3. Halina Dominiak, Góra Świętej Małgorzaty
  4. Henryka Pawełkiewicz, Góra Świętej Małgorzaty
  5. Jadwiga Barylska, Orszewice
  6. Róża Surowiecka, Ozorków (Doniczka dla mamy)
  7. Apolonia Ajnenkiel, Ozorków (Doniczka dla babci)
  8. Zofia Barylska (Kwiatkówek) (Zioła)
  9. Janusz Jankowski, Łęczyca (Zagroda chłopska)
  10. Dominik Płaza, Łódź, (Kamień optymizmu, Grodzisko w Tumie)
  11. Mateusz Bartczak, Łódź
  12. Anna Kwiatkowska, Leźnica Wielka (Słoneczniki)
  13. Elżbieta Myślińska, Starachowice (Lawenda, Maki)
  14. Kasia Zobrowska, Błonie (Kwiaty)
  15. Marzena Sawicka, Zofiówka (Kwietna abstrakcja)
  16. Zosia Kacprzak, Zgierz (Tęcza)
  17. Kajtek Kacprzak, Zgierz (Zygzak),
  18. Larysa Skolik, Zgierz (Niebo)
  19. Edgar Skolik, Zgierz (Tęcza)
  20. Amelia Topińska, Borki (Kwiatowa  łąka)
  21. Bożena Czachorowska, Olsztyn, (sentencje)
  22. Kaja Cybul, Łęczyca (Zygzak)
  23. Marta Michalak, Goślub (Serduszko)
  24. Anna Salamen, Plewiska (Maki),
  25. Grażyna Frankowska, Góra Świętej Małgorzaty
  26. Agnieszka Jaskulska, Płock (Truskawki)
  27. Tymek Bakowicz, Płock (Paski)
  28. Sylwia Guzewicz, Łódź (Trawa)
  29. Zofia Guzewicz, Łódź (Żyrafa)

Relacja z pleneru w TVP3 Łódź https://lodz.tvp.pl/61572925/warsztaty-artystyczne-w-zagrodzie-chlopskiejw-kwiatkowku. Na żywo relacje prowadziło Radio Victoria.

Na stronie Muzeum Archeologicznego Etnograficznego w Łodzi:

https://www.maie.lodz.pl/pl/aktualnosci/plener-na-polmetek-wakacji-plener-malarski-w-leczyckiej-zagrodzie-chlopskiej/

http://tum.maie.lodz.pl/plener-malarski-na-polmetek-wakacji/

Relacja na blogach:

https://profesorskiegadanie.blogspot.com/2022/08/refleksje-z-malowania-starych-doniczek.html 

https://artystycznarezerwa.blogspot.com/2022/08/relacja-z-pleneru-w-skansenie-k-eczycy.html

Zdjęcia na formowych fanpage na Facebooku: 

https://www.facebook.com/LeczyckaZagrodaChlopska/

https://www.facebook.com/victoria.radio/

Polakierowane prace czekają na wyschnięcie i na rozwieszenie na płocie:



poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Kameralny plener w Górze Świętej Małgorzaty

 

Pod koniec lipca 2022, w Górze Świętej Małgorzaty obył się kameralny plener z malowaniem butelek. Był uzupełnieniem  "Pleneru w połowie wakacji", zaplanowanym w dniu 30 lipca 2022 r. w Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku koło Łęczycy. Niespieszne malowanie z rozmowami, wspominaniem szkolnych lat i poznawaniem techniki malowania na szkle. Część butelek zawieźliśmy na wspomniany plener w skansenie. 

Największą wartością były rozmowy. Bez pośpiechu, bez zegarka. Niby banalne pogaduchy lecz z pogłębioną refleksją o współczesnym świecie, o przemianach cywilizacyjnych, o potrzebach i planach na przyszłość, o przyrodzie Doliny Bzury. I co ważne - z radością tworzenia, z poczuciem szybkiego sprawstwa. Gromadzimy sobie takie chwile jako kapitał na cały rok. Jak energia zmagazynowana w akumulatorze. Radość ze spotkania, radość z rozmowy i przyjemność z bycia ze sobą. Tak nam się spodobało, że zaplanowaliśmy kolejne spotkanie z malowaniem w Białowieży. W przyszłe wakacje może się uda i tam. 

Do Góry Świętej Małgorzaty z malowaniem butelek na pewno wrócimy. Mam nadzieję, że powstanie tyle butelek, że warto będzie zrobić wystawę nie tylko poplenerową lecz i z pracami, powstałymi w ciągu całego roku. Malowanie jest zaraźliwe. A do malowanych butelek stworzymy opowieści o przyrodzie, o ludziach i o przywracaniu wartości rzeczom wyrzuconym. Puste butelki napełnimy treścią dosłownie i w przenośni.

Dziękuję firmie SAW-POL na wsparcie kameralnego pleneru w Górze Świętej Małgorzaty.