Na plenerze w Jezioranach (20 sierpnia) , powstały trzy prace, dwie na dachówkach z chrząszczami i jedna na kamieniu z motylem. Po polakierowaniu znajdą się w przestrzeni publicznej Jezioran, gdzieś w parku lub na skwerze. razem z innymi, które powstały tego dnia. Liczę, że ciąg dalszy nastąpi.
Malowane butelki, kamienie, dachówki i inne niepotrzebne już rzeczy. Opowiadają o świecie i ludziach. Nauka i sztuka zachwyca się światem, każda na swój sposób i w odmiennej formie. Wiedza jest bogactwem i dobrem ogólnym, które jest warunkiem rozwoju cywilizacji i do którego prawo ma każdy. Tak jak do wody i powietrza. Nie można więc zamykać i ograniczać dostępu do wiedzy.
sobota, 20 sierpnia 2022
czwartek, 4 sierpnia 2022
Wystawa na płocie w skansenie
środa, 3 sierpnia 2022
Historia szepczących kamieni i gadających dachówek - Jeziorany 20 sierpnia 2022
Ważny termin: 20-08-2022. Od godziny 9.00 do 14.00
Więcej informacji na facebookowym wydarzeniu.
Plakat |
Uczestnicy zabawy otrzymają karty na punkty i po wykonaniu przez uczestników zadania przydzielone będą punkty od 1 do 5. Oceniane będzie zaangażowanie, poczucie humoru, staranność itp. Oprócz punktów dzielić się będziemy historią i zachęcać do zapamiętania jej. Nagrody będą za zdobycie największej liczby punktów i za najciekawiej/dokładniej powtórzoną historię (do mikrofonu podczas finału wydarzenia).
A jedna z historii jest taka: Dawno temu na Warmii w lasach, wsiach i miasteczkach żyły stwory, o których dziś już prawie nie pamiętamy. Na strychach skrywały się Kłobuki, nad jeziorkami i rzekami mieszkały Topniki, pod łóżkami chowały się Mary. W prawie każdej chacie mieszkał dobry duszek Domownik, lub psotny, podobny do burego kota Chochlik. Czasy się jednak zmieniły, ludzie przestali wierzyć w duchy, więc i one odeszły, zaszyły się w swoich dziuplach, w głębinach, przestały pomagać i psocić.
Mimo to stwory przetrwały i wciąż mieszkają w domach artystów i rękodzielników z Warmii, bo właśnie artyści wciąż w nie wierzą, a legenda mówi, że są i tacy, którzy je widzą, a nawet z nimi rozmawiają!
Niemal każdy twórca z Warmińskiego Targu Artystycznego może Wam opowiedzieć o swoim spotkaniu ze stworem ze świata duchów i wyobraźni, ale jak wiadomo tajemnic nie zdradza się tak łatwo. Jeśli chcecie poznać te historie wykonajcie zadania. Może uznacie, że to wszystko bujdy i bajki, ale pamiętajcie - w każdej bajce jest ziarnko prawdy!
W Pracowni MalowAne otrzymacie kartę na punkty. Odwiedźcie jak najwięcej stanowisk i wykonajcie zadane Wam przez artystów zadania. Za każde zadanie otrzymacie punkty (od 1 do 5) artyści opowiedzą Wam też historie o warmińskim demonie. Zapamiętajcie je dobrze, bo na pewno się Wam przydadzą.
wtorek, 2 sierpnia 2022
Uczestnicy pleneru w Kwiatkówku
Lista autorów ( kolejności wpisywania się na listę. W nawiasie tytuły prac (nie wszytcy uzupełnili tytuły prac:
- Stanisław Czachorowski, Olsztyn (Modraszek, Cytrynki, Ważki, Fruczak gołąbek)
- Maria Tomow, Góra Świętej Małgorzaty
- Halina Dominiak, Góra Świętej Małgorzaty
- Henryka Pawełkiewicz, Góra Świętej Małgorzaty
- Jadwiga Barylska, Orszewice
- Róża Surowiecka, Ozorków (Doniczka dla mamy)
- Apolonia Ajnenkiel, Ozorków (Doniczka dla babci)
- Zofia Barylska (Kwiatkówek) (Zioła)
- Janusz Jankowski, Łęczyca (Zagroda chłopska)
- Dominik Płaza, Łódź, (Kamień optymizmu, Grodzisko w Tumie)
- Mateusz Bartczak, Łódź
- Anna Kwiatkowska, Leźnica Wielka (Słoneczniki)
- Elżbieta Myślińska, Starachowice (Lawenda, Maki)
- Kasia Zobrowska, Błonie (Kwiaty)
- Marzena Sawicka, Zofiówka (Kwietna abstrakcja)
- Zosia Kacprzak, Zgierz (Tęcza)
- Kajtek Kacprzak, Zgierz (Zygzak),
- Larysa Skolik, Zgierz (Niebo)
- Edgar Skolik, Zgierz (Tęcza)
- Amelia Topińska, Borki (Kwiatowa łąka)
- Bożena Czachorowska, Olsztyn, (sentencje)
- Kaja Cybul, Łęczyca (Zygzak)
- Marta Michalak, Goślub (Serduszko)
- Anna Salamen, Plewiska (Maki),
- Grażyna Frankowska, Góra Świętej Małgorzaty
- Agnieszka Jaskulska, Płock (Truskawki)
- Tymek Bakowicz, Płock (Paski)
- Sylwia Guzewicz, Łódź (Trawa)
- Zofia Guzewicz, Łódź (Żyrafa)
Na stronie Muzeum Archeologicznego Etnograficznego w Łodzi:
http://tum.maie.lodz.pl/plener-malarski-na-polmetek-wakacji/
Relacja na blogach:
https://profesorskiegadanie.blogspot.com/2022/08/refleksje-z-malowania-starych-doniczek.html
https://artystycznarezerwa.blogspot.com/2022/08/relacja-z-pleneru-w-skansenie-k-eczycy.html
Zdjęcia na formowych fanpage na Facebooku:
https://www.facebook.com/LeczyckaZagrodaChlopska/
https://www.facebook.com/victoria.radio/
Polakierowane prace czekają na wyschnięcie i na rozwieszenie na płocie:
poniedziałek, 1 sierpnia 2022
Kameralny plener w Górze Świętej Małgorzaty
Pod koniec lipca 2022, w Górze Świętej Małgorzaty obył się kameralny plener z malowaniem butelek. Był uzupełnieniem "Pleneru w połowie wakacji", zaplanowanym w dniu 30 lipca 2022 r. w Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku koło Łęczycy. Niespieszne malowanie z rozmowami, wspominaniem szkolnych lat i poznawaniem techniki malowania na szkle. Część butelek zawieźliśmy na wspomniany plener w skansenie.
Największą wartością były rozmowy. Bez pośpiechu, bez zegarka. Niby banalne pogaduchy lecz z pogłębioną refleksją o współczesnym świecie, o przemianach cywilizacyjnych, o potrzebach i planach na przyszłość, o przyrodzie Doliny Bzury. I co ważne - z radością tworzenia, z poczuciem szybkiego sprawstwa. Gromadzimy sobie takie chwile jako kapitał na cały rok. Jak energia zmagazynowana w akumulatorze. Radość ze spotkania, radość z rozmowy i przyjemność z bycia ze sobą. Tak nam się spodobało, że zaplanowaliśmy kolejne spotkanie z malowaniem w Białowieży. W przyszłe wakacje może się uda i tam.
Do Góry Świętej Małgorzaty z malowaniem butelek na pewno wrócimy. Mam nadzieję, że powstanie tyle butelek, że warto będzie zrobić wystawę nie tylko poplenerową lecz i z pracami, powstałymi w ciągu całego roku. Malowanie jest zaraźliwe. A do malowanych butelek stworzymy opowieści o przyrodzie, o ludziach i o przywracaniu wartości rzeczom wyrzuconym. Puste butelki napełnimy treścią dosłownie i w przenośni.
Dziękuję firmie SAW-POL na wsparcie kameralnego pleneru w Górze Świętej Małgorzaty.