piątek, 4 stycznia 2019

Ósma wystawa grupy A*R*T (2018)


Już od ośmiu lat,w październiku, w czasie Dnia Nauczyciela Artystyczna Rezerwa Twórcza organizuje wernisaż w Bibliotece Uniwersyteckiej. Grupa A*R*T powstała w 2011 r . Skupia artystów nieprofesjonalnych związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. W październiku 2018 roku i ja swoje prace tam prezentowałem.

Jestem biologiem i ekologiem, pracuję na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Butelki i słoiki maluję od dawna.Jest to dla mnie arteterapia i remedium na wypalenie zawodowe. Inspiracją dla mnie jest rodzima przyroda z warmińskiego i mazurskiego krajobrazu. Maluję także polne kamienie i stare dachówki. Inspiracją do malowania jest przekonanie, że sztuka łączy, zarówno w czasie malowania w postaci spontanicznych plenerów w parkach i na trawniku, jak i w czasie wernisażu. Można się spotkać z ludźmi i rozmawiać, także o przyrodzie, o etnografii i otaczających nas krajobrazach. Sztuka jest dla mnie zarówno relaksem i zachwytem nad pięknem owadów i polnych „chwastów”. Swoje prace rozdaję jako podziękowania za starania dla innych i dla przyrody. Zostawiam także w miejscach uroczych, pięknych i sympatycznych.

W roku 2018 malowałem dachówki w czerwcu, w czasie festynu w Wójtowie, potem w pierwszy dzień wakacji w Ornecie (kamienie i dachówki), latem w Krośnie (dachówki), które zaprezentowane zostały na wystawie pod koniec września w Ornecie w czasie weekendu z cittaslow. Dachówki malowałem także na plenerze w Mazurskim Parku Krajobrazowym z okazji Dnia Bociana Białego (zostały pokazane na wystawie otwartej we wrześniu w trakcie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki). W czerwcu brałem udział w plenerze Malality 2, w którym w ogrodach Pałacu Młodzieży artyści plastycy, studenci oraz młodzież, inspirowani muzyką graną na żywo przez olsztyńskich muzyków, tworzyli dzieła sztuki. Powstałe prace zlicytowane zostały jesienią, podczas obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej a dochód został przeznaczony na budowę nowej siedziby Hospicjum im. Jana Pawła II w Olsztynie.

Na wystawie w 2018 r. przedstawiłem dwie dachówki, przywiezione z Francji, z Parku Brenne: na jednej znalazł się dziurawiec, na drugiej ważka zalotka między chabrami. Gatunki przedstawione na dachówkach występują zarówno we Francji jak i Polsce. Kolejną pracą był fragment cegłówki, ozdobiony rumiankami. Praca powstała w czasie pleneru Malality 2 w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Na zaprezentowanych butelkach znalazły się owady: modliszka oraz chrząszcz pływak żółtobrzeżek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz