W czasie ogólnopolskiej konferencji naukowej Ideatorium 2019 odbyły się warsztaty z malowaniem kamieni pt. Kamienie, które opowiadają historie - hybrydowe warsztaty malowania kamieni i wykorzystania komunikacji internetowej. Wykonawcy: Stanisław Czachorowski (Olsztyn, Wydział Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie), Małgorzata Gorzel (Lublin, Centrum Badań i Nauki, Lublin.
Trzyczęściowe warsztaty z nawiązaniem do arteterapii, prezentacji błyskawicznej (z elementami story telling), qr-kodów i mobilnego internetu. Wideo prezentacja jako rozszerzenie posteru oraz element gry terenowej. W trakcie warsztatów uczestnicy pomalowali kamienie, przygotowali krótką wideo prezentację i/lub opowieści do swojego posteru, wydrukowali qr-kody, umieścili je przy swoich posterach oraz nakleili na pomalowane kamienie.
Mówić (komunikować) można na różne sposoby. Poprzez wzniosłe słowa lub zwykłe, wspólne prace, w których mówi się milczeniem oraz obrazem. Refleksja wymaga wyciszenia, zwłaszcza w czasach nadmiaru i szumu informacyjnego (nie słyszymy własnych myśli). Wspólne malowanie butelek, kamieni czy dachówek ułatwia rozmowę, tak jak kiedyś wspólna praca w polu, przy darciu pierza czy łuskaniu fasoli. Daje poczucie sprawstwa i ważności. Sztuka amatorska dostępna jest dla wszystkich, rozbudza kreatywność i daje poczucie znaczenia. Jest dogodną przestrzenią edukacyjną, w które możemy się spotykać i komunikować, nawet milczeniem oraz niewerbalną aktywnością, kształcić kompetencje miękkie i poczucie istotność (uczniowie, studenci, dorośli). I wydłużyć przekaz.
Czy kamienie mogą opowiadać ciekawe historie? My je uczymy w czasie warsztatów, konektywnie i kolektywnie. Malować każdy umie (udowodniliśmy to na warsztatach). Można łączyć stare techniki z nowoczesnymi. To wszystko za pomocą dostępnych i bezpłatnych narzędzi.
- Tworzenie przestrzeni edukacyjnej i kamienie, które opowiadają historie - czyli rzecz o slow science i nowych przestrzeniach komunikacji
- Mówiący poster na konferencji naukowej
- Event na Facebooku
- Więcej zdjęć z warsztatów i konferencji
Napis jaki mistrz drugiego planu, aurorzy przy swoim posterze |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz