czwartek, 17 września 2015

Z innowacyjnością nie spocząłem na laurach


Projekt dachówkowy dawno się zakończył. Ale ja nie spocząłem na laurach. Ciągle wymyślam coś nowego. Zapraszam do współpracy.

Stanisław Czachorowski
http://czachorowski1963.blogspot.com/

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Władysław Maławski i Gadające Dachówki


Władysław Maławski urodził się w Żytomierzu na Ukrainie w rodzinie malarza pochodzenia polskiego. Od dzieciństwa przebywał w atmosferze artystycznej. Swoje pierwsze kroki jako artysta stawiał pod opieką ojca, który jest wykładowcą na ASP we Lwowie. Kontynując tradycje rodzinne, Władysław rozpoczął studia w Państwowym Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej im. I. Trusza we Lwowie. W 2001 roku obronił pracę dyplomową na Wydziale Ceramiki Artystycznej. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, gdzie studiował malarstwo sakralne. Ukończył studia w roku 2008, uzyskując tytuł magistra sztuk pięknych. Od 2002 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. W 2006 roku został prezesem Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”, założonym przy LTPSP. Od 2012 roku - członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2013 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Brał udział w projektach artystycznych na Ukrainie i w Polsce, jak również w wystawach zbiorowych oraz międzynarodowych plenerach malarskich w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Litwie. W 2014 r. otworzył trzy personalne wystawy w Polsce i na Łotwie. Pracuje jako artysta plastyk i prowadzi warsztaty artystyczne. Tworzy głównie w tematyce sakralnej. Jest autorem fresków w świątyniach regionu lwowskiego. Tematem jego twórczości są także krajobrazy oraz architektura.

Zofia Wojciechowska





piątek, 20 marca 2015

Dachówki ze statuetką za innowację



W Starej Kotłowni, w dniu 19 marca 2015, w trakcie seminarium "Najlepsze przykłady innowacyjnych rozwiązań B+R w formach" innowacyjne Gadające dachówki zostały nagrodzone statuetką anioła innowacyjności.

więcej relacji telewizyjnych:



(Gazeta Olsztyńska, 20 marca 2015 r.)

czwartek, 19 marca 2015

Dachówki na Targach Turystycznych "Na Styku Kultur"

(Slajd tytułowy prezentacji na seminarium "Najlepsze przykłady innowacyjnych
rozwiązań B+R w firmach", 19 marca 2-015)

Innowacja "Gadające dachówki" (a dokładnie to "Opowieści warmińskiej dachówki - bliski kontakt z kultura i naturą" pojawiła się  w Łodzi na  XXII Targach Turystycznych „Na Styku Kultur”. Z dużą radością zobaczyłem na zdjęciach dachówkę nr 84, pośród innych, oryginalnych produktów turystycznych.
(Fot. Anna Wojszel)

W dniach 13-15 marca 2015 r. w Łodzi odbyły się XXII Targi Turystyczne „Na Styku Kultur”, na które gmina Barczewo została zaproszona ze względu na członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Sieci Miast Cittaslow. Wspólnie  z 14 miastami z województwa warmińsko – mazurskiego, należącymi także do Sieci, przygotowano stoisko wystawiennicze, ukazujące walory każdej z gmin. Posród róznych pamiątek można było wypatrzeć malowane, Gadające Dachówki.

(Fot. Anna Wojszel)

(Fot. Anna Wojszel)

sobota, 14 marca 2015

Dachówki jako pamiątka turystyczna

(Lucienne Moreau i Bernard Moreau, Stowarzyszenie Francja-Polska, Châteauroux. Fot. S. Czachorowski).
Pierwsza malowana dachówka trafiła w ręce obcokrajowców (dachówka nr 60) - prezent dla gości z Francji. Dopiero teraz, przeglądając stare zdjęcia z Hiszpanii, dotarłem do sklepiku z pamiątkami. Z radością dostrzegłem dachówki, ślicznie malowane. Wzór miejscowy, zarówno kształt dachówki jak i motyw umieszczony na dachówce.

(Hiszpania, Caravaca, 2010 r., fot. S.Czachorowski)

niedziela, 1 marca 2015

Innowacja i zakończenie stażu

(Dachówki z certyfikatem, fot. S. Czachorowski)

No i zakończył się mój półroczny staż w małym przedsiębiorstwie. Jednym z efektów tego stażu jest innowacja, przekazana przedsiębiorstwu. Innowacją jest usługa turystyczna „Opowieści warmińskiej dachówki – bliski kontakt z kultura i naturą”. Zdobyte doświadczanie zaowocuje jeszcze w innym miejscu. Zarówno w kontekście zajęć dydaktycznych dla studentów UWM (żeby przygotowywać ich do realnych miejsc pracy) jak i we współpracy z gospodarką. Mam większe doświadczanie i sporo inspiracji. Myślę, że teraz łatwiej będzie się współpracowało nauce i gospodarce.

St. Czachorowski

(Innowacja nagrodzona statuetką Złotego Człowieka, styczeń 2015 r., fot. Z. Wojciechowska)


Krótka informacja o innowacyjnej usłudze

Imię i nazwisko odbywającego stażdr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii i Biotechnologii
(staż odbywał się w okresie 1. wrzesień 2014 - 28. luty 2015).

Przedsiębiorstwo przyjmujące na staż: Instytut Hortiterapii „Zielony Promień” Zofia Wojciechowska

Nazwa /tytuł zaproponowanego rozwiązania innowacyjnego: Usługa turystyczna „Opowieści warmińskiej dachówki – bliski kontakt z kulturą i naturą

Krótki opis rozwiązania innowacyjnego:
Usługa polega na rozwinięciu idei mobilnych ogrodów oraz połączenie etnobotaniki i przyrody z arteterapią i warsztatami rękodzieła artystycznego. Innowacyjne rozwiązanie polega na łączeniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu z nowoczesną technologią (kody QR i mobilny internet). Proponowane rozwiązanie umożliwia elastyczne modyfikowanie i dostosowanie do możliwości i potrzeb klienta (indywidualnego lub grupy odbiorców).

Warsztaty rękodzieła i etnobotaniki odbywają się w luksusowych pensjonatach i hotelach Warmii (w przypadku realizacji na Mazurach czy Powiślu modyfikowany jest tytuł) oraz gospodarstwach agroturystycznych. Jako atrakcja turystyczna wykorzystywana jest lokalna kultura, folkloryzm oraz przyroda w połączeniu z nowoczesnymi technologiami (mobilny internet, smartfony, tablety itd.). Klient ma poczucie uczestnictwa w czymś niepowtarzalnym i wyjątkowym, realizowanym każdej porze roku.

Podstawowym surowcem malarskim są stare dachówki. Z jednej strony umożliwia to tanie pozyskanie surowca a z drugiej znakomicie wpisuje się w klimat dziedzictwa regionalnego i lokalnej historii. Zawiera elementu questingu. Usługa, realizowana przez małe przedsiębiorstwo, adresowana jest do hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, ogrodów pokazowych, jednostek samorządu lokalnego itd. Obiekt zyskuje promocję w mediach (reklama o dużej wartości) oraz dodatkową, unikalną całoroczną usługę, uatrakcyjniającą sprzedaż tradycyjnej oferty turystycznej tj. noclegów, SPA i wyżywienia (turyści poszukują coraz więcej uzupełniających atrakcji o unikatowym charakterze. Promocja odbywa się z wykorzystaniem blogów, portali turystycznych a także portali społecznościowych oraz współpracy z mediami polonijnymi. Indywidualny turysta otrzymuje unikalną, elitarną i wyjątkową usługę z uczestnictwem w warsztatach artystycznych, etnobotanicznych i kulturalnych.

(Skan protokołu przekazania praw majątkowych do innowacji, zgodnie z umową stażu.
Przejrzysta jest sytuacja praw majątkowych jak i osobistych
- te ostatnie są niezbywalne, ale to jest oczywiste
dla tych co znają prawo autorskie.)

Druga licytacja dachówek w BWA

(fot. W. Brudek, Olsztyn24)

(Fot. S. Czachorowski)

Dnia 28. lutego 2015 r. odbyła się druga licytacja malowanych dachówek w olsztyńskim BWA. Całkowity dochód przeznaczany był na zakup autobusu szkolnego dla Lamkowa. Licytację prowadziła Irena Telesz-Burczyk. Zebrano 2 812 zł. Pieniądze zebrane na aukcji zostaną przeznaczone na dofinansowanie zakupu busa dla Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek "Edukacja dla Przyszłości" w Lamkowie.

Aż cztery dachówki wylicytowała wicemarszałek Anna Wasilewska, która - jak powiedziała - chciała wesprzeć szkołę w Lamkowie. 

Więcej na ten temat:


St. Cz.
(Pani marszałek wylicytowała aż cztery dachówki, fot. S. Czachorowski)

(Fot. S. Czachorowski)

(Fot. S. Czachorowski)

(Fot. S. Czachorowski)

(Marek Szelągowski, burmistrz Dobrego Miasta ze swoją wylicytowaną dachówką nr 80 - przelicytował burmistrza Barczewa. Fot. S. Czachorowski)

(Prapoczątek pomysłu, wykorzystywanie rzeczy niepotrzebnych i wyrzuconych jako surowiec. Nie ma rzeczy zbędnych nie ma ludzi niepotrzebnych.  Trzeba tylko dostrzec ich wartość. I o niej opowiedzieć. Zbierane po lesie wyrzucone butelki odzyskiwały wartość i znaczenie. Stare dachówki, już niepotrzebne, także odzyskują wartość i znaczenie. Wystarczy trochę farby... a w zasadzie kilka spotkań społecznych, opowiedzenie ciekawej historii i wspólne dostrzeżenie nowej wartości. Na butelce szczawik zajęczy i chruścik. Dachówki mają coś więcej - opowieść zapisaną na blogu, a kod QR jest łącznikiem, by tę historię opowiedzieć. Fot. S. Czachorowski)

(Fot. S. Czachorowski)
(Dachówka nr  48już u nowego właściciela - Mirosława Małkowskiego.
Fot. S. Czachorowski)
(Dachówka nr 5, sprzedana i z certyfikatem. Fot. S. Czachorowski)

(Fot. S. Czachorowski)

sobota, 28 lutego 2015

Dachówka 87 - Sysydlaczki

(Sysydlaczki, tuż po pomalowaniu w Barczewie, fot. S.Czachorowski
Dachówka nr 87 (sysydlaczki), akryl, autor Katarzyna Niemczak, dachówka z Ruszajn, pomalowana w czasie styczniowego pleneru w Barczewie w Skarbcu Kultury Europejskiej.

Więcej o sysydlaczkach, mieszkańcach Krainy Tysiąca Jezior i... Gadających Dachówek.:
(W trakcie malowania, fot. Anna Wojszel).
(Autorka ze swoją pracą, fot. S. Czachorowski)

Niezwykłe dachówkowe torty


Na wernisażu w Mrągowie (24 luty 2015) pojawiły się trzy niezwykłe torty z piekarni Marka Szabeskiego. Ręcznie i słodko pomalowane przez p. Darię Orłowską (jak nazwać to artystycznie i jadalnie udekorowanie ciasta?), a pierwowzorem były niektóre gatające dachówki. Kształt słodkosci równiez nawiązywał do dachówek. Niezwykła, ulotna sztuka kulinarna. Same torty przepyszne!

(Autorką malunków na tortach jest Daria Orłowska, fot. S. Czachorowski)

(Dachówkowe torty, przywiezione prosto z piekarni Marka Szabelskiego w Pieckach. Autorką malunków na tortach jest Daria Orłowska, fot. S. Czachorowski))


(Tortowa wersja dachówki nr 84.
Autorką malunków na tortach jest Daria Orłowska,
fot. S. Czachorowski))

(Autorka pierwowzoru - Anna Wojszel, w środku)
(Stanisław Czachorowski, z dachówką nr 81, w głebi dachówkowe torty)

Pan Marek Szabelski (właściciel piekarni w Pieckach), w trakcie wernisażu nabył zupełnie inną dachówkę (dachówka nr 83).


piątek, 27 lutego 2015

Gadające Dachówki w Przewodniku Wirtualnej Biblioteki Literatury Polskiej




Dachówka nr 86

(Fot. Anna Wojszel)

Dachówka nr 86, rumianki z niebieskimi ważkami, autor Katarzyna Niemczak, dachówka z Ruszajn, pomalowana w czasie styczniowego pleneru w Barczewie w Skarbcu Kultury Europejskiej.

(Fot. Anna Wojszel)



Dachówka nr 85

(Na plenerze w Barczewie, fot. S. Czachorowski)
Dachówka nr 85, autor Ewa Biel, dachówka z Ruszajn, pomalowana z nokazji styczniowego pleneru w Barczewie w Skarbcu Kultury Europejskiej. Wylicytowana w czasie aukcji w Mrągowie.
(Licytacja w Mrągowie, fot. Anna Wojszel)
(fot. S. Czachorowski)